Nowa baza dla biznesu

Współczesne bazy danych to już nie tylko silnik relacyjny, to niemalże kompletne platformy programistyczne. W tym kierunku idą też zmiany w Oracle 11g R2.

15 mln

godzin testów została poddana, przed upublicznieniem, baza danych Oracle 11g R2.

Oracle, wydając wersję 11g R2, pragnie umocnić pozycję lidera znesowych baz danych. Wydana w 1979 r. pierwsza wersja otrzymała numer 2, aby klienci nie obawiali się kupować pierwszej odsłony produktu. Nie obsługiwała ona transakcji, a jedynie proste, podstawowe konstrukcje języka SQL. Wsparcie dla rozpowszechnionego języka PL/SQL przyszło dopiero z wersją szóstą, a możliwość składowania procedur napisanych w tym języku pojawiła się wraz z siódmą odsłoną tego rozwiązania w 1992 r. Kolejne lata przynosiły rozszerzanie silnika o dodatkowe mechanizmy oraz formowanie platformy aplikacyjnej opartej o ten system zarządzania bazami danych. Ostatnia jego wersja - Oracle 11g - była wydana w 2007 r.

Nowości w 11g R2

Najnowsza odsłona tej bazy to wynik pracy 1500 programistów. Mark Townsend, wiceprezes zarządzania produktami bazodanowymi w Oracle podaje, że ten produkt został poddany 15 mln godzin testów. Największe zmiany w tej edycji dotyczą Real Application Clusters (RAC). Technologia ta pozwala na rozdzielanie obciążenia bazy danych w puli sprzętu. Zwiększa to niezawodność systemu, gdyż w sytuacji, kiedy jeden z węzłów zawiedzie, inne przejmują jego zadania. Ułatwione jest także skalowanie za sprawą dołączania kolejnych składników. Wersja 11g R2 ułatwia zarządzanie grupami węzłów i przypisywanie ich do odpowiedniego typu obciążenia, np. aplikacji internetowych czy systemów CRM. Nowe wydanie zawiera także funkcjonalność o nazwie Oracle RAC One Node, przeznaczoną do mniej wymagających zastosowań.

Inny nowy element to wprowadzenie "inteligentnego rozmieszczenia danych", które będzie wykrywać rzadziej przetwarzane porcje informacji i umieszczać je na wewnętrznych ścieżkach talerzy dysków, a te częściej wykorzystywane na zewnętrznych, poprawiając tym samym wydajność bazy. Do innych usprawnień należą zaawansowane możliwości partycjonowania dużych zbiorów danych. Rozbudowano także funkcje związane z dokumentami XML, rozszerzono implementacje języka czy poszerzono możliwości przetwarzania równoległego. Większość z nowych elementów przypada oczywiście najdroższej licencji, czyli Enterprise, której koszt wynosi 47 tys. USD na procesor. RAC jest licencjonowany osobno i jego koszty nie zostały jeszcze ustalone.

Cele rynkowe

Oracle ma nadzieje, że nowe funkcjonalności przyciągną klientów do wersji 11g, gdyż nadal bardzo dużą popularnością cieszą się starsze wersje, np. 10g, a szacowane wykorzystanie pierwszego wydania wersji 11g pośród klientów mieści się w zakresie od 10 do 20%. W pierwszej kolejności pojawi się wersja Oracle dla Linuksa, a następnie będą wydane wersje dla systemów Unix, w tym dla Solarisa. Ostatnia w planach jest wersja przeznaczona dla Windows. To udowadnia, że Oracle tak naprawdę celuje w klientów korzystających z systemów Linux/Unix.


TOP 200