Nowa baza dla biznesu

Ciekawie przedstawia się sytuacja związana z systemem operacyjnym Solaris. Razem z zakupem Sun Microsystems, Oracle ma możliwość sprzedawania kompletnych systemów sprzętowo-programowych dla biznesu. Takie też były zapowiedzi Larrego Ellisona, prezesa Oracle, w chwili ogłoszenia tej decyzji. Odłożenie na później premiery dla systemu Solaris może wskazywać albo na przygotowywanie tego typu rozwiązań już na podstawie wersji 11g R2, albo na fakt, że problemy prawne, organizacyjne i finansowe związane z przejęciem Suna rzutują negatywnie na dostarczanie zintegrowanych produktów. Natomiast odsunięcie w czasie premiery dla systemu Windows nie powinno chyba nikogo dziwić. Oracle ewidentnie w pierwszej kolejności stawia na sprawdzone rynki, a domenę Windows traktuje mniej priorytetowo.

Oferta innych firm

Najwięksi konkurenci Oracle to IBM i Microsoft. IBM podobnie jak Oracle dostarcza swój produkt, czyli DB2, na większość systemów operacyjnych. Microsoft zaś, co chyba oczywiste, sprzedaje SQL Server tylko na platformę Windows. Najnowszy DB2 9.7 ma wiele elementów, które upodobniają go do Oracle 11g. Z jednej strony posiada częściowe wsparcie dla najpopularniejszych konstrukcji PL/SQL, a Database Partitioning Feature (DPF) i jest często porównywany do Oracle RAC. To, czym IBM może się pochwalić, to fakt, że DB2 znajduje się często na szczycie przemysłowych testów wydajności bazy: TPC-C i TPC-H. Z kolei Microsoft roku temu wprowadził SQL Server 2008 i właśnie szykuje jego kolejne wydanie - SQL Server 2008 R2. Wersja 2008 dodała kilka ciekawych funkcjonalności dla administratorów (kompresja danych czy kopii zapasowych), rozszerzono dialekt T-SQL oraz poprawiono wydajność platformy BI. SQL Server 2008 R2 ma poprawić zarządzanie dużymi bazami danych i wprowadza jednocześnie kilka przydanych funkcjonalności, jak kompresja UNICODE. Tutaj konkurencja z Oracle odbywa się tylko w ramach jednej platformy systemowej. Aczkolwiek ciężko pokonać Microsoft w jego domenie, zwłaszcza że SQL Server ma opinię bazy prostszej w administrowaniu.

Użytkownicy o wiele większym zaufaniem obdarzają drugie wydanie Oracle 11g. Potwierdza to Paul Vallée, założyciel Pythian Group, firmy zajmującej się outsourcingiem administracji baz danych. "Przy każdym ważnym wydaniu Oracle, dopiero to drugie okazywało się istotne" - mówi. W podobnym tonie wypowiada się Ian Abramson, prezes Independent Oracle Users Group. "Ludzie będą mieli większe zaufanie do systemu, który miał czas dojrzeć i zyskać stabilność" - stwierdza. Także przewidywania firmy w sprawie zwiększenia sprzedaży nowego systemu w stosunku do starszych wersji bazy najprawdopodobniej okażą się słuszne. Pozostaje poczekać, czy to wystarczy do utrzymywania przez Oracle pozycji na rynku.


TOP 200