Nowa architektura PC?

Specyfikacja Device Bay może znacznie zmienić architekturę komputerów. Jej akceptacja napotyka jednak na trudności.

Specyfikacja Device Bay może znacznie zmienić architekturę komputerów. Jej akceptacja napotyka jednak na trudności.

Producenci sprzętu komputerowego zaprezentowali na listopadowych targach Comdex rozwiązania, które są powszechnie traktowane jako pierwszy etap zmierzający do przebudowania architektury komputerów PC. W specjalnym pawilonie, poświęconym specyfikacji IEEE 1394, zaprezentowano produkty będące zwiastunami nowej ery. Pełna zgodność - tak można określić podstawową cechę komputerów PC nowej generacji. Jej realizacja ma być możliwa m.in. dzięki wprowadzeniu do architektury systemu elementów zgodnych ze specyfikacją Device Bay.

Device Bay to rodzaj uniwersalnego gniazda zwiększającego funkcjonalność systemu. Można w nim będzie instalować urządzenia peryferyjne dowolnego rodzaju: dyski, napędy CD-ROM i DVD, stacje pamięci optycznych, modemy, napędy pamięci taśmowych lub dyskietek. Jednocześnie wszystkie elementy, nawet urządzenia komunikacyjne mają być dołączane w trybie hot-plug, czyli bez potrzeby wyłączenia komputera. System operacyjny automatycznie rozpozna nowe urządzenie i dokona niezbędnych zmian umożliwiających włączenie go do eksploatacji. Pod warunkiem że urządzenie to pracuje zgodnie ze standardem Device Bay. Podstawowym interfejsem tego typu gniazda jest port szeregowy IEEE 1394 (FireWire).

"Standard Device Bay zmieni w zasadniczy sposób konstrukcję komputera PC" - powiedział K. Brown z Dataquest Inc. - "Administrator systemu informatycznego będzie kupować na początku tylko płytę główną i obudowę, a następnie uzupełniać system o kolejne elementy, niezbędne do uzyskania wymaganej konfiguracji".

Zwolennicy standardu Device Bay wskazują też na inne korzyści wynikające z tej technologii. Na przykład administrator systemu będzie mógł szybko wymienić uszkodzony dysk na nowy, korzystając z sieci skopiować dane niezbędne do prawidłowego działania stanowiska i włączyć je ponownie do eksploatacji. A wszystko to bez potrzeby odkręcenia nawet jednej śrubki lub zdjęcia obudowy komputera.

Nie wszyscy podchodzą jednak tak entuzjastycznie do nowej koncepcji. "Jeśli dysk ulega uszkodzeniu, to nie chciałbym, żeby użytkownik brał się za jego wymianę" - powiedział jeden ze sceptyków. - "W takiej sytuacji lepiej mieć pewność, że po wymianie dysku komputer podejmie współpracę z siecią, a administrator nie będzie musiał niczego zmieniać".

Ale największym problemem jest konieczność akceptacji nowego standardu przez takie firmy, jak Microsoft i wprowadzenie jego obsługi do systemów operacyjnych. Obecnie firmy produkujące oprogramowanie nie są zainteresowane specyfikacją Device Bay. Na przykład system Windows 98 nie będzie obsługiwał interfejsu IEEE 1394 i oferował możliwości wymiany urządzeń peryferyjnych w trybie hot-plug. Zwolennicy koncepcji Device Bay są tym rozgoryczeni - kiedy Dan Shapirro z Microsoft oznajmił na konferencji Device Bay Conference w San Jose, że Windows 98 nie wesprze tego standardu, został wygwizdany. Jednocześnie prowadzone przez Intela prace nad układem PIIX6 przeznaczonym do obsługi Device Bay i interfejsu IEEE1394 są wyraźnie opóźnione. Pierwsze układy PIIX5 opuszczą taśmę produkcyjną najwcześniej na początku 1998 r.

Popularyzacja specyfikacji Device Bay zależy w znacznej mierze od producentów urządzeń peryferyjnych i podjęcia przez nich produkcji sprzętu z interfejsem FireWire. Pierre Brunswick z Quantum powiedział: „Firma może oferować dyski zgodne ze standardem Device Bay, tylko wtedy, jeśli zażyczą sobie tego odbiorcy jej produktów. Na razie takiego zapotrzebowania nie ma”.

Należy mieć nadzieję, że duże firmy produkujące systemy komputerowe, takie jak IBM lub Apple, zdecydują się na poparcie tego standardu. Na takie działanie zdecydował się Compaq, który zamierza zakupić 500 000 urządzeń standardu Device Bay i wyposażyć w nie komputery, które będą oferowane w 1998 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200