Nowa aplikacja - komunikacja za pomocą oczu

Google jest twórcą eksperymentalnej aplikacji Android, przeznaczonej dla osób mających trudności z komunikowaniem się z otoczeniem z powodu problemów z mówieniem i kłopotów z motoryką.

Android

Aplikacja nosząca nazwę Look to Speak wykorzystuje uczenie maszynowe i technologię pozwalającą obserwować oczy osoby, z którą rozmawiamy. Ruch gałek (do góry, na dół, w lewo, w prawo oraz inne sygnały wyrażane przez powieki) jest wtedy przekładany na konkretne wyrażenia, które wspierający taką aplikację smartfon wypowiada na głos.

Są to najprostsze słowa, takie jak Witam, Dziękuję, Tak czy Nie. Look to Speak jest częścią firmowej platformy „Experiments with Google”, w ramach której deweloperzy projektują różnego rodzaju eksperymentalne aplikacje, mające usprawnić życie osobom, którym tradycyjne metody komunikowania się sprawiają olbrzymi kłopot lub są wręcz nieprzydatne.

Zobacz również:

  • Smartfony możemy wymieniać rzadziej, niż nam się wydawało
  • Google wydaje Androida 13 na pierwsze urządzenia
  • Haker oferuje sprzedaż danych 48,5 mln użytkowników szanghajskiej aplikacji COVID

Twórcy aplikacji podkreślają, że jeszcze kilka lat temu mieliby z nią olbrzymi kłopot, gdyż takie technologie jak uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość były w powijakach. Jednak w ostatnich latach rozwinęły się i zaczęły opuszczać mury laboratoriów i wkraczać do komercyjnych produktów takich jak smartfony, dzięki czemu wykluczone do tej pory z powodu różnych niepełnosprawności osoby mogą uczestniczyć w życiu społecznym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200