Nowa Wielka Piątka

Kolejne firmy audytorskie sprzedają działy konsultingu. Transakcję taką planuje PricewaterhouseCoopers. W Polsce zaczęła już działać firma Cap Gemini Ernst & Young.

Kolejne firmy audytorskie sprzedają działy konsultingu. Transakcję taką planuje PricewaterhouseCoopers. W Polsce zaczęła już działać firma Cap Gemini .

Naciski amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC - Securities and Exchange Commision) doprowadzą być może do powstania nowej Wielkiej Piątki. SEC dąży do tego, aby działalność związana z doradztwem biznesowym i informatycznym została oddzielona od audytu finansowego. Dzisiaj kilka największych firm doradczych oferuje obie usługi dla tych samych klientów. Firmy informatyczne wydzielone ze spółek audytorskich należących do Wielkiej Piątki niedługo będą musiały konkurować z liderami rynku, takimi jak: IBM Global Services, Electronic Data Systems, Andersen Consulting czy Computer Sciences.

Burzliwa historia

Proces podziału firm audytorskich zapoczątkowały Arthur Andersen i Andersen Consulting, które w 1989 r. zostały wydzielone z Andersen Worldwide. W założeniu firmy te miały działać w obszarach wobec siebie niekonkurencyjnych. AA w zakresie audytu i doradztwa podatkowego, AC zaś w zakresie doradztwa organizacyjnego i technologicznego. W 1994 r. Arthur Andersen stworzył jednak własny departament technologiczny.

W 1999 r. dział konsultingu uniezależniła firma KPMG International. Kilka miesięcy później w wydzieloną firmę KPMG Consulting zainwestowała Cisco Systems 1 mld USD. Na początku 2000 r. sprzedał dział konsultingu firmie Cap Gemini.

Ostatnio HP poinformował o zamiarze przejęcia części PricewaterhouseCoopers (PWC), zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania i rozwiązań informatycznych. Wartość transakcji jest szacowana na 17-18 mld USD. Przedstawiciele HP zastrzegli jednak, że rozmowy są na wstępnym etapie i żadne ustalenia nie zostały poczynione. Transakcja wymaga uzyskania zgody od kilku tysięcy wspólników PWC. Nieoficjalnie mówi się, że rywalami HP w przejęciu działu konsultingu PWC są: Cisco, Ericsson, IBM, Nokia i Siemens.

Zaleceniom SEC opierają się Arthur Andersen i Delloitte & Touche.

W pierwszej piątce

Zakup działu konsultingu od PWC pozwoliłby na wzmocnienie oferty HP Consulting. PWC zatrudnia bowiem na całym świecie ok. 31,5 tys. konsultantów (w kraju tylko 60-70 na 1100 osób jest zatrudnionych w PWC Polska). W HP Consulting pracuje ok. 70 osób. Analitycy Gartner Group szacują, że po zakończeniu transakcji HP Consulting znalazłby się w pierwszej piątce firm oferujących usługi doradztwa biznesowego i informatycznego (po IBM, EDS, Andersen Consulting i Computer Sciences).

Kierownictwo HP zapewnia, że dzięki przejęciu części konsultingowej PWC roczne przychody firmy wzrosłyby o 15%. Nie wiadomo jednak jak transakcję ocenią klienci, czy nadal będą postrzegać konsultantów PWC pracujących już w HP jako niezależnych.


TOP 200