Novell zmienia swój wizerunek

Kierownictwo Novella chciałoby, aby firma była postrzegana jako dostawca - niezależnych od systemu operacyjnego - aplikacji opartych na usługach katalogowych Novell Directory Services, a nie jedynie jako producent NetWare. Celem Novella jest uzyskanie znaczącej pozycji na rynku rozwiązań do zarządzania sieciami heterogenicznymi.

Kierownictwo Novella chciałoby, aby firma była postrzegana jako dostawca - niezależnych od systemu operacyjnego - aplikacji opartych na usługach katalogowych Novell Directory Services, a nie jedynie jako producent NetWare. Celem Novella jest uzyskanie znaczącej pozycji na rynku rozwiązań do zarządzania sieciami heterogenicznymi.

"Zgodnie z nową strategią Novella system operacyjny NetWare jest tylko jednym z wielu produktów. Oczywiście- zarówno w Polsce, jak i w USA - jeszcze długo będzie stanowił podstawowe źródło naszych przychodów. Zmiany będą następowały ewolucyjnie" - mówi Jarosław Kowalski, odpowiedzialny za marketing w Novell Polska.

Obecnie główną strategią amerykańskiego producenta jest rozwijanie usług i aplikacji opartych na NDS. Zgodnie z planami kierownictwa firmy, co miesiąc miałby pojawiać się jeden produkt z linii NDS. "Aby tak się stało, zamierzamy nawiązać współpracę z niezależnymi twórcami oprogramowania" - dodaje Jarosław Kowalski. W Polsce, w październiku br. odbędzie się konferencja Novella, podczas której przedstawiciele firmy mają zamiar zachęcać polskich twórców oprogramowania do zastosowania Novell Directory Services w ich produktach oraz wskazywać płynące z tego korzyści.

Katalog sieci wirtualnej

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Novell zamierza podjąć zdecydowane działania, mające na celu promocję aplikacji opartych na usługach katalogowych, głównie w obszarze handlu elektronicznego. Zgodnie z zapowiedziami, przygotowywane rozwiązania mają ułatwić tworzenie prywatnych sieci wirtualnych (Virtual Private Network - VPN), a także zapewniać bezpieczny dostęp do Internetu. Jedną z opracowywanych aplikacji ma być system umożliwiający adresowanie konkretnych reklam zamieszczanych na serwerach WWW, w zależności od - przechowywanych w NDS - profili użytkowników łączących się z daną stroną.

Kolejnym rozwiązaniem opartym na NDS będzie narzędzie o roboczej nazwie SSLizer. Produkt ten ma umożliwiać administratorom stworzenie sieci wirtualnej VPN bez konieczności stosowania oprogramowania klienckiego, którego nie będzie wymagał komputer PC. Do przeprowadzenia sesji w sieci wirtualnej wystarczy przeglądarka WWW. Stanie się to możliwe, ponieważ protokół SSL (Secure Socket Layer) będzie zarządzany za pośrednictwem NDS - przekonują przedstawiciele Novella. W dziedzinie bezpieczeństwa firma zamierza także zaoferować - dzięki zastosowaniu Novell Directory Srevices - tańsze usługi certyfikacyjne.

Uda się, czy nie?

Szansę powodzenia całego przedsięwzięcia przedstawiciele Novella upatrują w pojawieniu się na rynku dedykowanych serwerów internetowych. Jako przykład podają program SSLizer, który - wg ich zamierzeń - będzie standardowo instalowany w takich serwerach. W podobny sposób inne rozwiązanie Novella np. Internet Caching System stosują już w swoich serwerach Compaq Computer i Dell Computer.

Czy jednak Novell może odnieść sukces jako producent oprogramowania dla sieci wirtualnych? Nie wszyscy są co do tego przekonani. Niektórzy twierdzą, że na tym rynku nie pozostało wiele miejsca.