Novell z kameleonem na ramieniu

Kilka miesięcy po przejęciu firmy Ximian, Novell za 210 mln USD w gotówce, kupi czołowego gracza rynku linuksowego – niemiecką firmę SuSE Linux AG. Ponadto Novell pozyska 50 mln USD od IBM.

Zgodę na transakcję muszą wyrazić jeszcze akcjonariusze firm i regulatorzy rynku. Firmy spodziewają się sfinalizować umowę do końca stycznia 2004 r. Spekulacje o możliwości kupna SuSE przez Novella pojawiły się już kilka miesięcy temu, kiedy producent przejmował Ximiana. To nie koniec interesujących wieści z Provo w stanie Utah. IBM, akcjonariusz SuSE, prawdopodobnie zainwestuje w Novella przeszło 50 mln USD.

Jeśli obie transakcje dojdą do skutku Novell przy wsparciu Ximiana i SuSE może w wkrótce stać się numerem jeden na linuksowej arenie i zdetronizować obecnego lidera tego rynku – amerykańskiego Red Hata. Sama firma SuSe ma uboższą od swego konkurenta ofertę rozwiązań korporacyjnych. Red Hat wprowadził ostatnio do oferty nową wersję swojego systemu operacyjnego i zestaw oprogramowania w skład którego wchodzą m.in. narzędzia klastrowe, serwer aplikacyjny, środowisko IDE czy system do zarządzania treścią. Mimo, że kondycja firmy jest stabilna od dawna krążą plotki o prawdopodobnym przejęciu spółki Red Hat przez Sun Microsystems.

Zobacz również:

SuSE również może pochwalić się licznymi nowościami. W październiku niemiecka firma rozpoczęła sprzedaż nowego serwera dla małych i średnich firm – Standard Server 8, jej ofertę poszerzył także desktopowy SuSE Linux 9 . W połowie listopada na rynek trafi kolejna wersja serwera pocztowego Openexchange Server 4.1, mającego stanowić konkurencję dla MS Exchange. Pod koniec ubiegłego miesiąca SuSE zapowiedziała ponadto, że zaoferuje klientom usługi związane z sewisowaniem i rozwojem różnego rodzaju aplikacji middleware tworzonych w modelu open source.


×