Novell w obliczu zmian

Potwierdziły się spekulacje dotyczące reorganizacji w Novellu. Firma w większym stopniu skoncentruje się na rozwoju produktów linuksowych i systemów do zarządzania tożsamością. Novell będzie ponadto musiał zwolnić 600 osób, czyli ok. 10% pracowników. Redukcje mają przynieść spółce 110 mln dolarów oszczędności rocznie.

Novell w obliczu zmian

Ron Hovsepian, dyrektor operacyjny Novell Inc.

Proces restrukturyzacji będzie koordynował Ron Hovsepian, który w tym tygodniu został mianowany przez radę nadzorczą na stanowisko dyrektora operacyjnego. Władze w firmie będzie nadal sprawował Jack Manessman, dyrektor wykonawczy. Ron Hovsepian związany jest z Novellem od 2003 roku i dotychczas był wiceprezesem firmy. Wcześniej przez szereg lat pracował w IBM.

Konieczne zmiany

Novell, zgodnie z tym co przewidywali analitycy, zamierza skupić się na rozwiązaniach linuksowych oraz narzędziach do zarządzania środowiskiem IT. Kluczowym produktem w ofercie pozostaną także systemy do zarządzania tożsamością, które od dawna są istotnym źródłem przychodów firmy. Ron Hovsepian zaprzeczył jakoby Novell planował sprzedaż linii produktowych GroupWise oraz ZenWorks. Przesądzona wydaje się natomiast sprawa Celerant Consulting - ramienia konsultingowego Novella. Trwają już prace nad scenariuszem sprzedaży tego działu.

Cięcia pozwolą spółce na wielomilionowe oszczędności. Zarząd firmy spodziewa się, że zmiany pozytywnie wpłyną na wyniki operacyjne już w kolejnym kwartale obrachunkowym, który kończy się 31 stycznia 2006. Swój poprzedni kwartał Novell zamknął z 2,1 mln USD zysku netto przy 290,2 mln USD przychodu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200