Novell w czołówce

W nawiązaniu do artykułu "Wymuszona współpraca. Unix i Windows NT" zamieszczonego w nr. 37 tygodnika Computerworld Polska, pragnę wyjaśnić kilka nieścisłości, które wkradły się do opublikowanego materiału.

W nawiązaniu do artykułu "Wymuszona współpraca. Unix i Windows NT" zamieszczonego w nr. 37 tygodnika Computerworld Polska, pragnę wyjaśnić kilka nieścisłości, które wkradły się do opublikowanego materiału.

Firma Novell doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż obecnie toczy się wielka batalia o dominację na rynku sieciowych systemów operacyjnych. Powodem jest oczywiście fakt, iż do rynku sieci komputerowych należy przyszłość rozwoju nowoczesnych technik informacyjnych. Jednakże jak w każdej grze, tak i tutaj winny obowiązywać jasne i czyste reguły gry. Próba sztucznego kojarzenia Windows NT z Unixem i manipulacja danymi obrazującymi ich udział w rynku, do takich z pewnością nie należy.

Aby jednak nie pozostać gołosłownym w swojej opinii, pozwolę sobie zamieścić garść informacji na temat rynku sieciowych systemów operacyjnych, podanych przez uznaną na rynku pracownię badań o rynku - IDC, a także Państwa bratnie czasopismo - Computerwoche.

Mając nadzieję, że nic nie przemawia do wyobraźni tak dobrze jak liczby, pozwolę sobie na mały komentarz. Otóż nie popadając w zarozumiałość, możemy stwierdzić, że mimo podjęcia agresywnych kroków przez firmy konkurencyjne, niezależni obserwatorzy nie widzą podstaw do twierdzenia o drastycznych zmianach w podziale rynku sieciowych systemów operacyjnych, na których Novell jest niewątpliwym liderem. Nawet ostra kampania Microsoftu nie zachwiała pozycji naszej firmy. Wszystkie, podkreślam wszystkie, produkty sieciowe firmy Microsoft (w tym Windows for Workgroups i Windows NT) oraz liczba podłączonych do nich stacji roboczych, nie stanowią 50% liczby instalacji systemu NetWare 4.x i jego klientów. W samych Niemczech miesięczna sprzedaż systemu Windows NT 3.5 dla serwera i klientów wynosi ok. 900 sztuk, podczas gdy połączona sprzedaż systemów NetWare 3.x i 4.x oscyluje wokół 3400 sztuk (źródło: Andreas Pielen).

Podsumowując możemy stwierdzić, że jedynym systemem sieciowym bardziej powszechnym od NetWare 4.x jest system NetWare 3.x. Natomiast warto w tym miejscu przypomnieć, że wprowadzony w NetWare 4.x katalog usług NDS stał się standardem de facto na rynku, a jego implementację wprowadzają nawet czołowi producenci systemów Unix w swoich produktach (w tym Hewlett-Packard, Santa Cruz Operation, IBM). Zatem w tym przypadku będziemy mogli mówić o faktycznej współpracy systemów NetWare i Unix.

Wierząc, że na łamach Waszej gazety nie pojawią się więcej dane, których profesjonalizm mógłby zostać poddany dyskusji, pragnę zakończyć ten list cytatem z wypowiedzi udzielonej Waszemu tygodnikowi przez szefa Novell Polska, pana Jacka Pacholczyka: "Computerworld już od chwili pojawienia się na rynku stanowił nową jakość. (...) Zmiany, które zaszły w ostatnich pięciu latach w redakcji CW nie zmieniły linii ani profilu pisma, jest ono nadal na wysokim poziomie".

Życząc dalszych sukcesów i podtrzymując opinię mojego szefa kreśli się z poważaniem

<div align="right">Jarosław Kowalski

MarCom Specialist

Novell Polska Sp. z o.o.</div>

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200