Novell uruchamia program "SUSE Appliance"

Programu adresowany jest do producentów oprogramowania. Ma ułatwiać tworzenie urządzeń programowych łączących aplikacje producentów i system SUSE Linux Enterprise w zintegrowany pakiet, gotowy do wdrożenia.

SUSE Appliance ma umożliwić niezależnym dostawcom oprogramowania łączenie ich aplikacji z dopasowanymi do indywidualnych potrzeb wersjami platformy SUSE Linux Enterprise i dostarczanie tak utworzonych pakietów w formie gotowej do uruchomienia na sprzęcie wyposażonym w procesory x86, lub zawierających parawirtualne jądro wirtualnych urządzeń. Wirtualne urządzenia stworzone w ramach programu mogą współpracować z wybranym przez klienta hipervisorem, takim jak Xen, VMware ESX czy Microsoft Hyper-V, w trybie parawirtualizacji lub w pełnej wirtualizacji.

W ramach programu Novell zamierza współpracować z niezależnymi dostawcami oprogramowania nad tworzeniem technologii niezbędnych do dostarczania aplikacji w formie urządzeń programowych. W najbliższych miesiącach Novell ma udostępnić w ramach programu nowe rozwiązania, w tym zautomatyzowane narzędzie do tworzenia takich programowych urządzeń.

SUSE Linux Enterprise JeOS (Just enough Operating System) to system operacyjny dostosowany do określonych potrzeb biznesowych. Termin JeOS oznacza zminimalizowaną wersję systemu operacyjnego, ściśle dostosowaną do indywidualnych potrzeb konkretnej aplikacji. Firma udostępniła wersję beta tego systemu, przeznaczonego do tworzenia urządzeń programowych. Jest on zminimalizowaną wersją komercyjnej dystrybucji SUSE Linux Enterprise, służąca niezależnym dostawcom oprogramowania za punkt wyjścia do tworzenia programowych urządzeń.

SUSE Linux Enterprise JeOS stworzony został w oparciu o kod SUSE Linux Enterprise Server, tak więc aplikacje certyfikowane w tym środowisku zachowają swój certyfikat również na platformie JeOS. Novell dołączył również do projektu LimeJeOS, którego społeczność opracowuje zminimalizowaną wersję dystrybucji openSUSE Linux.

System w wersji beta dostępny jest w kilku formatach obrazów wirtualnych, w tym VMware VMDK, Xen oraz jako obraz zawartości twardego dysku. W formacie Microsoft VHD system ma zostać udostępniony jeszcze w tym roku, po udostępnieniu przez Microsoft rozwiązania Hyper-V.

Wersję beta SUSE Linux Enterprise JeOS można pobrać ze stronyhttp://www.novell.com/linux/appliance .


TOP 200