Novell szykuje Real Time Linux

Na 9 października Novell zapowiedział premierę systemu Suse Linux Enterprise Real-Time - korporacyjnej wersji systemu skierowanej do klientów wymagających stałych czasów odpowiedzi systemu. Za dostosowaniem Suse Linux do wymagań czasu rzeczywistego stoi mało znana amerykańska firma Concurrent Computer.

Wśród potencjalnych odbiorców SLERT są biura maklerskie i działy dilerskie w bankach grających na rynkach pieniężnych i kapitałowych. Są wśród nich także firmy specjalizujące się w rozwiązaniach dla wojska, lotnictwa i aparaturze medycznej. W branży medycznej ma już pierwszego klienta - Siemens Medical Solutions, który wykorzystał SLERT w systemie do analizy obrazów ze skanerów rezonansu magnetycznego o nazwie Magnetom.

Novell wspomina też o banku inwestycyjnym, który, jak twierdzi, jest w stanie zwiększyć swoje roczne obroty o 100 milionów USD tylko dlatego, że SLERT umożliwia szybsze reagowanie na zmieniające się dane z rynku, niż rozwiązania wykorzystywane przez konkurencję.

Platformy czasu rzeczywistego mają znacznie więcej zastosowań, o czym doskonale wie BEA Systems, która zaprezentowała przeznaczony dla telekomunikacji serwer aplikacyjny J2EE WebLogic. O zaletach przetwarzania w czasie rzeczywistym doskonale wie także Cisco Systems, którego routery operatorskie CRS-1 wykorzystują wewnętrznie system czasu rzeczywistego QNX.

Novell nie będzie sprzedawać SLERT na zasadach, na jakich oferuje inne produkty korporacyjne. Firma zastrzega, że wykorzystanie systemu wymagać będzie wiedzy fachowej, a więc usług doradczych. Wiadomo, że wykorzystanie SLART wiąże się z precyzyjnym strojeniem jądra systemu i sterowników sprzętowych, które w standardowym systemie generują przerwania systemowe. Żaden formalny program partnerski w tym obszarze nie został jeszcze ogłoszony.


TOP 200