Novell stawia na NetWare

Zaledwie tydzień po rezygnacji z SuperNOS-a, Novell Inc. przedstawił alternatywną strategię, której celem jest utworzenie globalnej sieci Smart Global Network opartej na NetWare.

Zaledwie tydzień po rezygnacji z SuperNOS-a, Novell Inc. przedstawił alternatywną strategię, której celem jest utworzenie globalnej sieci Smart Global Network opartej na NetWare.

W ciągu najbliższych trzech lat Novell zamierza wprowadzić wiele rozszerzeń do swojego podstawowego produktu - systemu operacyjnego NetWare. Umożliwią one utworzenie globalnej sieci opartej na technologii Novella dla biliona użytkowników jeszcze przed końcem 2000 roku.

Najnowsza strategia Novella spotkała się z mieszanymi opiniami na targach sieciowych NetWorld+Interop w Atlancie. Część obserwatorów poparła koncepcję umacniania podstawowego produktu Novella, a druga część odniosła się do niej z poważnym sceptycyzmem.

"Skupiając się na swoim rdzennym produkcie Novell powinien zyskać trochę na czasie w walce z Microsoftem" - mówi Diogenes Morales, administrator sieci z CrossOcean Shipping. Inny pragnący zachować anonimowość administrator systemów informatycznych jest jednak mniejszym optymistą. "Obawiam się, że Novell potrafi dużo obiecywać, ale ze spełnianiem obietnic jest już trochę gorzej".

Novell przewiduje wprowadzenie trzech nowych wersji NetWare w odstępach osiemnastomiesięcznych zaczynając od połowy 1996 r.

Pierwsza o kryptonimie Green River będzie obejmować NetWare Distribiuted Print Services - inteligentny serwis drukarski w lokalnych sieciach NetWare; NetWare Licensing Services -umożliwiający zarządzanie licencjami poprzez NetWare Directory Services (NDS) oraz usługi transakcyjne oparte na Tuxedo Online Transaction Processing Monitor.

Wraz z tą wersją będzie udostępniony zestaw do budowy aplikacji, Novell's Net2000 API, który umożliwi tworzenie rozproszonych aplikacji wspierających serwisy Novella, takie jak NDS. "Ważnym zagadnieniem dla Novella jest nakłonienie twórców oprogramowania do korzystania z tych API" - mówi David Cappuccio, analityk z Gartner Group Inc. w Stamford w Connecticut.

Zabiegając o względy programistów Novell zamierza zaoferować także rozproszone serwisy OLE w NetWare z 1996 r.

W przyszłym roku Novell ma udostępnić również World Wide Web Hypertext Markup Language NetWare Loadable Module, który umożliwi wykorzystywanie NDS do indeksowania i poszukiwania informacji za pośrednictwem WWW .

Wersja NetWare przewidywana na rok 1997, oznaczona kryptonimem Moab, dostarczy NetWare Advanced File Services, rozproszony, obiektowy system plików m.in. do składowania złożonych dokumentów; pełną ochronę pamięci, tak aby zapewnić każdej aplikacji dedykowany obszar pamięci oraz clustering serwera.

Kolejna wersja NetWare, której premiera przewidziana jest na 1998 rok, nazywana Park City, będzie 64-bitowym systemem operacyjnym wspomagającym rozproszone równoległe przetwarzanie danych na aż 64 tys. procesorów. Taki system będzie mógł obsługiwać do 50 mln użytkowników, twierdzi główny architekt symetrycznych systemów wieloprocesorowych Novella Jeff Merkey.

Jednak Craig Fisher, starszy menedżer amerykańskich systemów rozproszonych przy Bank of Montereal w Chicago uważa, że nowa strategia Novella nie powstrzyma banku przed poszukiwaniem innych rozwiązań.

"Zwracamy szczególną uwagę na Windows NT teraz, kiedy Microsoft jest porównywany do IBM lat 90." - mówi Fisher. "Poza tym Microsoft cieszy się lepszą reputacją wśród decydentów w firmach, a to oni właśnie decydują o zakupie konkretnych rozwiązań".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200