Novell na rozdrożu

Pytanie dnia

Na świecie istnieje ponad 50 mln użytkowników produktów Novella. W Polsce co najmniej kilkaset tysięcy. Obok pytania, czy firma na coraz bardziej konkurencyjnym rynku jest w stanie powiększyć bazę użytkowników, powstaje inne, znacznie trudniejsze - czy firmie uda się utrzymać dotychczasowych klientów, kuszonych przez innych producentów.

Szacuje się, że do tej pory ponad 65% użytkowników Novella na całym świecie wykorzystuje NetWare w wersji 3.x. Od premiery tej wersji wprowadzono już dwa kolejne pokolenia sieciowych systemów Novella - czwartą edycję NetWare i szeroko promowany IntranetWare (NetWare 4.11). Według przewidywań analityków i zapowiedzi Novella, podział rynku NetWare między wersje 3.x i 4.x osiągnie poziom równowagi dopiero w połowie 1998 r.

Przekonanie użytkowników do dokonania migracji ze starej wersji NetWare 3.x do nowego systemu NetWare 4.x. jest dla Novella trudnym zadaniem. Ich opieszałość można tłumaczyć po części zmianami, jakich Novell dokonał w sposobie zarządzania usługami katalogowymi wbudowanymi w system, przy jednoczesnym braku narzędzi ułatwiających migrację. Wreszcie po dwóch latach udostępniono narzędzie, na które czekali administratorzy sieci i paradoksalnie nie zostało ono stworzone przez programistów z Provo w Utah (siedziba firmy). Kilkanaście tygodni temu Novell zdecydował się licencjonować i rozdawać użytkownikom bezpłatnie oprogramowanie RexxWare firmy Simware (pierwotnie kosztowało ono ok. 850 USD), które w dużym stopniu automatyzuje proces migracji z NetWare 3.x na 4.x. Na I kwartał przyszłego roku polskie przedstawicielstwo Novella zapowiedziało akcje promocyjne, które mają zachęcić do tego przejścia.

Podział na starych i nowych użytkowników jest niekorzystny dla Novella. Nie tylko dlatego, że ani firma, ani jej partnerzy handlowi nie zarabiają na nowych licencjach czy pracy konsultantów, doradzających przy planowaniu strategii migracji. Podstawowym problemem jest to, że w liczną grupę użytkowników NetWare 3.12 wymierzony jest potężny marketingowy celownik Microsoftu. Bill Gates marzy, aby ścieżka migracji z NetWare 3.x wiodła przez Redmond. Cel ten osiągnął m.in. dzięki oferowaniu narzędzi umożliwiających migrację z NetWare 3.12 do Windows NT - bezpłatnie wraz z dokładnymi opisami procedury.

Rosnąca konkurencja

Prawdziwa konkurencja dla systemu NetWare zaczęła pojawiać się niedawno. Producenci systemów unixowych podjęli działania zmierzające do zapewnienia lepszej obsługi środowisk komputerów osobistych. Natomiast Microsoft wprowadził na rynek nowy system sieciowy, który miał zagrozić nie tylko pozycji Novella, ale także stanowić konkurencję dla Unixa.

Przedstawiciele Novella początkowo ignorowali powstającą konkurencję, kilkakrotnie dając temu wyraz w wywiadach prasowych. Z pozycji lidera rynkowego oświadczali, że NetWare i Windows NT nie mogą być stawiane w jednym szeregu. Pierwszy z nich jest bowiem serwerem plików i drukowania, drugi - serwerem aplikacyjnym, czyli krótko mówiąc: przeznaczone są do różnych zadań. Novell nie miał wątpliwości, że najlepszym serwerem plików i drukowania jest NetWare.

Jednak klienci przestali wymagać od systemu już jedynie obsługi plików i drukarek. Coraz częściej są zainteresowani dobrą platformą do uruchamiania kluczowych dla biznesu aplikacji. Ci, którzy dotąd stosowali NetWare, nie mają zbyt wyboru - muszą skorzystać z nowej platformy systemowej.

Bardziej wymagający użytkownicy wybierają jeden z systemów unixowych, który oferuje im niezawodność, wysoką wydajność oraz możliwość dobrego skalowania. Mniej wymagający bądź też oszczędni decydują się na platformę Windows NT, którą Novell przedstawia jako dobry serwer aplikacyjny. Ponadto Windows NT jest zintegrowany ze środowiskiem biurkowych Windows oraz podstawowymi aplikacjami. Prawidłowo świadczy on także usługi serwowania plików i drukarek i - choć nie są one tak wydajne jak w środowisku NetWare, to wielu klientów decyduje się na przejście na platformę Windows NT, by zachować niezależność sieci lub zmniejszyć jej złożoność.


TOP 200