Novell ma się lepiej

W ostatnim tygodniu marca odbyła się trzynasta edycja corocznej konferencji technicznej Novella - BrainShare. W tym roku wzięło w niej udział ponad 5000 uczestników - użytkowników oprogramowania Novella, programistów i analityków rynkowych.

W ostatnim tygodniu marca odbyła się trzynasta edycja corocznej konferencji technicznej Novella - BrainShare. W tym roku wzięło w niej udział ponad 5000 uczestników - użytkowników oprogramowania Novella, programistów i analityków rynkowych.

Konferencja zbiegła się w czasie z mianowaniem na dyrektora wykonawczego Novella - de facto najważniejsze stanowisko w firmie Erica Schmidta - dyrektora ds. technologii firmy Sun Microsystems, wcześniej pracownika laboratoriów Xerox - Palo Alto Research Center (PARC) (rozmowę z Erikiem Schmidtem opublikowaliśmy w poprzednim numerze CW).

Nominacja, tuż po jej ogłoszeniu w połowie marca br., wywołała mieszane opinie wśród analityków rynkowych. Podają oni w wątpliwość umiejętności kierownicze Erica Schmidta, a także krytykują jego zbytnie przywiązanie do technologii Java, które wyniósł z Suna. Ich zaniepokojenie wzbudziły także pogłoski o planowanym odejściu z Novella Josepha Marengi, który kierował firmą od sierpniu ub.r. - czyli od czasu rezygnacji Roberta Frankenberga ze stanowiska dyrektora wykonawczego firmy. Pogłoski te w sposób zdecydowany zdementował Joseph Marengi podczas otwarcia konferencji. "Już pół roku temu proponowałem kandydaturę Erica na stanowisko dyrektora wykonawczego Novella" - wyjaśniał J. Marengi. - "Będziemy stanowić tandem - on będzie Batmanem, ja - Robinem".

"Praca z Joe Marengim jest jednym z najważniejszych powodów, dla których zdecydowałem się przejść do Novella" - mówił Eric Schmidt. Zdeklarował także, że jego "rządy" w Novellu będą demokratyczne, a wszystkie decyzje podejmowane wspólnie przez niego, Josepha Marengiego i Johna Younga, prezesa zarządu.

W stronę sieci

W wystąpieniu inaugurującym tegoroczną BrainShare Joe Marengi ogłosił plany dotyczące zwiększenia udziału Novella nie tylko na amerykańskim rynku oprogramowania sieciowego, ale także w innych krajach. Obecnie 49% przychodów Novella generowanych jest poza granicami USA. Do roku 2000 firma planuje zwiększyć tę liczbę do 60%.

"Trudno byłoby to jednak osiągnąć firmie, która nie wie, w jakim kierunku zmierza" - stwierdził J. Marengi. Dlatego też Novell zamierza skoncentrować się wyłącznie na tych dziedzinach, w których jest pewnym liderem - serwerach, produktach do pracy grupowej i usługach sieciowych.

Podstawowymi produktami serwerowymi są systemy operacyjne NetWare i IntranetWare. Obecnie na świecie używanych jest 4 mln serwerów Novella. Ambicją firmy jest osiągniecie liczby 8 mln serwerów w roku 2000. System GroupWise, którego używa ponad 8 mln użytkowników na świecie, to kolejna dziedzina zainteresowań firmy - rynek produktów do pracy grupowej. Ostatnim polem zainteresowań Novella są usługi sieciowe. Podstawowe produkty z tego zakres to: usługi katalogowe Novell Directory Services (NDS), pakiet do zarządzania siecią ManageWise oraz oprogramowanie Border Services, ogłoszone oficjalnie na BrainShare, które umożliwia realizacje usług typu firewall i proxy w sieci korporacyjnej. Wszystkie produkty, które znajdują się w grupie usług sieciowych, będą wspierać środowiska heterogeniczne i mają być dostarczane w wersjach dla różnych systemów operacyjnych. Docelowo opracowane będą w Javie, co umożliwi ich działanie na wielu platformach.

W jedności siła

Tuż przed konferencją Novell ogłosił kilka strategicznych porozumień, które zwiększą ofertę produktów dla IntranetWare i zapewnią lepszą integrację istniejących produktów z tym systemem oraz usługami katalogowymi NDS.

Jedno z nich - zawarte z firmą Netscape - spowodowało utworzenie nowej firmy Novonyx, której podstawowym celem jest przeniesienie produktów rodziny Netscape SuiteSpot na platformę IntranetWare. Novonyx, która zatrudniać ma inżynierów oddelegowanych z Novella i Netscape, już na jesieni br. dostarczy na rynek serwery WWW FastTrack Server i Enterprise Server, pracujące pod kontrolą IntranetWare, w pełni zintegrowane z NDS. Pierwszą wersję beta oprogramowania (jeszcze nie dostępną publicznie) zaprezentowano podczas konferencji. Następnie na IntranetWare będą przeniesione pozostałe oprogramowania serwerowe wchodzące w skład pakietu SuiteSpot. Netscape nie zamierza jednak zrezygnować z dostarczania własnych usług katalogowych - Novonyx ma oferować jednak narzędzia umożliwiająca bezproblemową wymianę danych między usługami katalogowymi obu firm (co nie jest zadaniem skomplikowanym, gdyż obaj producenci wspierają protokół LDAP).

Podobnie Novell nie zamierza zrezygnować z dostarczania oprogramowania Novell Web Server z pakietem IntranetWare. Firma chce jednak umożliwić klientom wybór oprogramowania serwera WWW, którego użytkownicy NetWare i IntranetWare dotychczas nie mieli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200