Novell ma się lepiej

Klastry Novella

W Moab zaimplementowana zostanie także technologia klastrowa, co ciekawe, bardziej zaawansowana niż zapowiadane w tym samym czasie rozwiązanie Wolfpack Microsoftu dla Windows NT. Podczas BrainShare Novell zaprezentował w pełni funkcjonalne klastry o nazwie Wolf Mountain. 5000 uczestników konferencji mogło zobaczyć 12 serwerów, z których każdy wyposażony był w cztery procesory Pentium Pro 200 MHz, działające jako jeden system klastrowy IntranetWare. Na klastrze tym pracowała baza danych Oracle przystosowana specjalnie dla tego systemu.

Pod koniec br. dostępna będzie nowa wersja bazy danych Oracle8, wspierająca klastry Novella. "Dzisiaj prezentujemy 12 serwerów pracujących w klastrze i zapewniam, że jest to dopiero low-end" - zapewniał podczas prezentacji Vic Langford, wiceprezes Novella. - "Nie mówcie mi, że próbujemy dogonić Microsoft. Oni takiego rozwiązania nie będą mieli nawet za dwa lata". Microsoft, największy konkurent Novella, nie dostarczył jeszcze na rynek tzw. pierwszej fazy serwerów Wolfpack, które mają umożliwić budowę klastrów dwuserwerowych. Wolfpack Phase II, pozwalający łączyć w klastry więcej niż dwa serwery Windows NT, zapowiadany jest dopiero na I kwartał przyszłego roku. Kontrola nad klastrem IntranetWare sprawowana jest za pośrednictwem specjalnej aplikacji napisanej w Javie. Pozwala ona monitorować pracę klastra, a także równomiernie obciążać zadaniami poszczególne serwery.

Klaster Novella, nad którym firma ta pracowała wspólnie z firmami Cheyenne, Compaq, Dolphin, G2 Networks, Intel, Oracle, Tandem, Unisys, jest w pełni funkcjonalny, tzn. potrafi zapewnić przejmowanie aplikacji przez pracujące w nim serwery w przypadku awarii jednego bądź też kilku z nich. Do pracy klaster wymaga dedykowanej oddzielnej sieci Fast Ehternet o przepustowości 100 Mb/s, łączącej wszystkie serwery. Możliwe jest także stosowanie szybszych i bardziej standardowych w środowisku klastrowym rozwiązań: połączeń ServerNet, SCI i ATM.

Nowe rozwiązanie Novella, dzięki bliskiej współpracy tej firmy z Intelem, zgodne jest z architekturą IA32 i IA64, co oznacza, że przystosowane jest do pracy z nową generacją procesorów, znaną pod kryptonimem Merced. Żaden z przedstawicieli Novella nie ujawnił daty oficjalnej premiery rozwiązania klastrowego. Nie wiadomo też, czy klastry można będzie budować od razu po kupieniu nowej wersji IntranetWare, czy też niezbędne oprogramowanie dostarczane będzie oddzielnie.

Ludzie z dobrymi pomysłami

Tegoroczna BrainShare wzbudziła mieszane uczucia wśród uczestników konferencji. Większość uważała ją za początek odrodzenia Novella jako firmy dostarczającej kompletne rozwiązania sieciowe. Inni z kolei podawali w wątpliwość zdolność firmy do realizacji wszystkich zamierzeń, o których tak głośno mówiła. - "Mamy 1,1 mld USD w banku i przychody na poziomie 1,5 mld USD rocznie" - argumentował Joe Marengi. - "Na wiele nas stać". Wiele niepokoju wzbudza w użytkownikach oprogramowania Novella zbyt duże zaangażowanie firmy w Javę. Jednak na przykładzie rozwiązań, które prezentowano podczas konferencji, widać, że Novell dobrze wie, co należy z Javą robić. Firma ma także jasno nakreślony plan dotyczący rozwoju własnych usług katalogowych, przez zdecydowaną większość specjalistów i analityków uważane za najlepsze na świecie.

"Naszym celem nie jest dostarczanie NDS dla wszystkich platform sprzętowych. To jest tylko taktyka" - mówi Vic Langford. - "Naszym celem jest za to przekonanie wszystkich, że NDS jest im niezbędny". To właśnie realizuje Novell poprzez obudowywanie NDS-u takimi usługami, jak RADIUS i możliwość wymiany danych przez LDAP. Novell zrozumiał także, iż nie wystarczy mieć dobrego systemu sieciowego, lecz należy także zapewnić dostępność do niego różnym aplikacjom. Stad biorą się wszystkie porozumienia ogłoszone na tegorocznej BrainShare, mające na celu przeniesienie na IntranetWare najpopularniejszych aplikacji sieciowych i bazodanowych innych producentów.

Novell widzi swoją misję nie tylko w produkcji systemu sieciowego, ale także zapewnieniu pełnej integracji systemów heterogenicznych, pracujących w ramach sieci korporacyjnej. Typowym przykładem jest zestaw narzędzi integrujących sieci Windows NT z serwerami IntranetWare. Udostępniony bezpłatnie na BrainShare krążek Novell Integration CD for Windows NT zawiera oprogramowanie, umożliwiające administrowanie sieciami Windows NT z poziomu aplikacji NWAdmin, a także integrację istniejącej struktury domenowej NT w ramach drzew NDS.


TOP 200