Novell ma się lepiej

Usługi w sieci

Na BrainShare miała miejsce premiera produktów zaliczanych przez Novella do usług sieciowych. Oficjalnie ogłoszono dostępność pierwszej publicznej wersji beta oprogramowania RADIUS Services for NDS. Pakiet ten integruje NDS z technologią autoryzacji dostępu RADIUS (Remote Authentication Dial-In User Service), co umożliwia realizowanie zintegrowanego systemu zarządzania zdalnym dostępem do sieci korporacyjnych. Integracja NDS z technologią RADIUS umożliwia praktyczne zrealizowanie idei pojedynczego loginu w sieci korporacyjnej - bez względu na miejsce, w którym następuje autoryzacja użytkownika. Ze standardem RADIUS jest już zgodnych wiele urządzeń sieciowych. Nowy produkt może mieć strategiczne znaczenie dla firm oferujących publiczny dostęp do Internetu, gdyż budowanie usług autoryzacyjnych opartych na NDS zwiększa bezpieczeństwo systemu autoryzacji. Dane o użytkownikach są bowiem replikowane między wszystkimi serwerami, dzięki czemu po awarii podstawowego serwera autoryzacyjnego, inny może świadczyć te same usługi - na nim znajduje się aktualna kopia bazy z użytkownikami przechowywana w NDS. Beta RADIUS Services for NDS dostępna jest bezpłatnie pod adresemhttp://www.novell.com/nds/radius.html. Pełna wersja produktu pojawi się także bezpłatnie latem.

Bezpieczeństwo

Nowym pakietem usług jest także Border Services. Jest on przeznaczony dla systemu IntranetWare, umożliwia realizację bezpiecznej sieci korporacyjnej, rozszerza zabezpieczenia i funkcje intranetowe dostępne w systemie. W ramach pakietu dostępne jest oprogramowanie typu firewall, proxy, pełniące także funkcję bufora gromadzącego przesyłane dane, a także moduły umożliwiające realizację sieci wirtualnych (Virtual Private Networks) oraz wersja runtime systemu IntranetWare.

Border Services, choć do swej pracy wymaga IntranetWare, może współpracować także z innymi systemami operacyjnymi. Novell zaleca stosowanie tego pakietu także do zabezpieczania sieci Windows NT i Unix. Border Services dostępne są obecnie w ramach programu Early Access (wersja beta), a pełny produkt spodziewany jest na rynku na przełomie sierpnia i września br. Novell nie zdecydował jeszcze o sposobie dystrybuowania oprogramowania. Wiadomo jednak, że niektóre jego moduły wejdą w skład kolejnej wersji IntranetWare.

IntranetWare

Najważniejsze dla Novella jest jednak to, co dzieje się z jego kluczowym produktem sieciowym, czyli systemem IntranetWare. Podczas konferencji BrainShare firma zaprezentowała wiele nowych rozwiązań, które mają znaleźć się w ostatecznej wersji systemu znanego obecnie pod nazwą Moab, mającego trafić na rynek pod koniec br. Oprócz wcześniej wspomnianych komponentów, Moab zawierać będzie także nowe usługi drukowania Novell Distributed Print Services NDPS, opracowane wspólnie przez Novella, Hewlett-Packarda i Xeroxa. Umożliwiają one realizację w pełni rozproszonych usług drukowania, pozwalających administratorom na łatwiejsze zarządzanie drukarkami, natomiast użytkownicy uzyskają większą kontrolę swoich zadań drukowania (czekających do wydruku). Technologia ta umożliwi także realizację automatycznej zdalnej instalacji sterowników do drukarek na komputerach klienckich, dwustronną komunikację między użytkownikiem a drukarką oraz większą integrację drukarek z usługami katalogowymi NDS. Moab zawierać będzie także nowe mechanizmy replikacji danych Novell Replications Services. Umożliwią one replikację, dystrybucję i synchronizację danych na różnych serwerach, pracujących w sieci korporacyjnej. Replikacja będzie dotyczyć dowolnych plików, tak więc będzie możliwe stworzenie systemu, w którym dokumenty tworzone przez użytkowników będą automatycznie replikowane na intranetowy serwer WWW, co umożliwi dostęp do nich wszystkim lub wybranym pracownikom firmy (w zależności od definiowanych praw dostępu).

Moab ma być pierwszą wersją systemu IntranetWare, która dowiedzie, że jest on nie tylko serwerem plików i drukarek (opinia większości użytkowników), ale także serwerem aplikacyjnym. W realizacji tego celu ma pomóc zintegrowanie w systemie środowiska programistycznego JavaStudio licencjonowanego od Sun Microsystems, a także nowe wersje Java Virtual Machine, kompilatora Just-in-Time oraz bibliotek Java class zaimplementowanych bezpośrednio w systemie. Ponadto Moab będzie pierwszym systemem Novella całkowicie niezależnym od protokołu IPX/SPX. Użytkownicy sami zdecydują, czy chcą pracować w swojej sieci tylko za pośrednictwem protokołu IPX lub TCP/IP, czy też za pomocą kombinacji obu tych protokołów Z systemem dostarczane będą także serwery DHCP i DNS, ściśle zintegrowane z usługami katalogowymi NDS. Moab, zbudowany w technologii Multi-Processing Kernel, będzie oferował mechanizmy ochrony pamięci i pamięci wirtualnej.


TOP 200