Novell ma się lepiej

Wsparcie dla NC

Podczas BrainShare zostało ogłoszone także porozumienie z firmą Oracle, która powołała nowy dział noszący nazwę Novell Products Division. Będzie on odpowiedzialny za integrowanie baz danych i oprogramowania WWW firmy Oracle z produktami Novella. Na początek na rynek będzie dostarczona baza danych Oracle'a dla nowych klastrów budowanych na bazie IntranetWare oraz Oracle Web Application Server, który umożliwi systemowi IntranetWare świadczenie usług serwera aplikacji dla komputerów sieciowych NC. Produkt ten dostępny ma być pod koniec br. Również w tym roku dostępna będzie na IntranetWare nowa wersja bazy danych Oracle8. Ponadto Oracle zobowiązał się wspierać NDS na wszystkich platformach systemowych, na których obecnie są one dostępne lub będą w najbliższym czasie, tzn. IntranetWare, HP-UX, SCO UnixWare i Windows NT. Obie firmy zdeklarowały także chęć wspólnego rozwijania rozwiązań w technologii Java i łączenia ich we własnych produktach.

Java na jawie

Poparcie dla Javy nie jest przypadkowe. Uczestnicy BrainShare mieli okazję przekonać się, że Novell jest jednym z pierwszych producentów, którzy mają wyraźnie nakreśloną strategie dotycząca tego języka programowania. Podczas tegorocznej konferencji BrainShare zorganizowano dzień poświecony zagadnieniom związanym z opracowywaniem aplikacji w Javie i ich integrowaniem z systemami sieciowymi Novella.

Zaangażowanie w Javę znalazło potwierdzenie w kolejnej umowie podpisanej przez Novella, tym razem z Sun Microsystems, a dotyczącej licencjonowania oprogramowania Project Studio. Jest to środowisko programistyczne umożliwiające tworzenie aplikacji w Javie przy wykorzystaniu komponentów JavaBeans Taki proces kreowania appletów nie wymaga umiejętności "ręcznego" programowania i pisania złożonych skryptów - wystarczy zdefiniować relacje między poszczególnymi komponentami, które odpowiedzialne są za realizacje określonych funkcji. Project Studio ma być zintegrowane z kolejną wersją IntranetWare (wcześniej znaną jako Moab) i dostępne będzie bezpłatnie wraz z systemem. Wersję pakietu dla IntranetWare nazwano JavaStudio.

Na BrainShare firma zaprezentowała także nową wersję modułu GroupWise WebAccess wykorzystującego Javę i umożliwiającego dostęp do poczty elektronicznej oraz wszystkich bibliotek dokumentów systemu GroupWise za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW, mającej możliwość obsługi aplikacji w Javie. Wersja beta tego oprogramowania dostępna jest na serwerze Novella.

Zarządzanie siecią

Java wkrótce znajdzie się także w systemie zarządzania siecią - ManageWise. W drugiej połowie br. dostępna będzie kolejna wersja pakietu, w większości opracowana w języku Java. Pakiet ma oferować użytkownikowi zintegrowaną konsolę zarządzania ManageWise Command Center (MCC), zawierającą narzędzia: NWAdmin i Backup. Nowy ManageWise będzie mógł rozrysowywać topologię sieci na podstawie monitoringu sieci i danych zawartych w NDS. Funkcjonalność MCC może być rozszerzona poprzez dodawanie appletów Javy, odpowiedzialnych za realizację określonych żądań, np. funkcja pomocy technicznej (helpdesk) dla użytkowników sieci. Dzięki możliwości dowolnego rozbudowywania MCC, administrator już nie musi korzystać z wielu narzędzi, gdyż będzie mógł je własnoręcznie jednorazowo zintegrować z nową konsolą zarządzania.

BrainShare była też okazją do premiery krążka CD zatytułowanego ManageWise 2.1 Enhancement CD. CD-ROM ten zawiera sześć narzędzi rozszerzających funkcjonalność ManageWise, dostarczonych przez niezależnych producentów. Aplikacje rozbudowują pakiet o znacznie zaawansowane możliwości zarządzania systemem, zapobiegania skutkom awarii serwerów, zarządzania alarmami i informowania administratora sieci za pośrednictwem pagera lub też poczty elektronicznej o występujących w niej problemach. Pozwalają one również przesyłać informacje zbierane z sieci przez ManageWise do popularnych baz danych w celu późniejszej ich analizy i śledzenia tendencji występujących w sieci.

ManageWise 2.1 Enhancement CD dostępny będzie bezpłatnie w II kwartale br. dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników. Zamówienia można składać bezpośrednio na serwerze internetowym Novella.


TOP 200