Novell i Red Hat wirtualizują linuksowe serwery

Novell zapowiada, że ujawni wkrótce plany dotyczące włączenia technologii wirtualizowania serwerów do swojego systemu operacyjnego SUSE Linux. Podobne zamiary ogłosił Red Hat. Wiele wskazuje na to, że obie firmy wykorzystają do tego celu oprogramowanie oparte na otwartym źródle, noszące nazwę Xen.

Novell i Red Hat wirtualizują linuksowe serwery
Technologią Xen interesują się też inne firmy, w tym HP, Intel i AMD. Intel i AMD sprawdzają, czy oprogramowanie Xen będzie można stosować w serwerach opartych na ich najnowszych procesorach, które będzie można dzielić na wiele partycji.

Oprogramowanie Xen można pobierać z witryny University of Cambridge (Anglia). Aby to zrobić, trzeba wejść na tę stronę. Twórcy oprogramowania Xen zapowiadają, że utworzą w najbliższym czasie w Kalifornii firmę XenSource, która będzie wspierać tę technologię.

Oprogramowanie Xen nie wspiera systemów Windows (aby było to możliwe, należało by zmodyfikować jądra tych systemów), a tylko systemy linuksowe. Intel i AMD pracują jednak na nowymi technologiami partycjonowania układów CPU, dzięki którym przy pomocy oprogramowania Xen będzie też można wirtualizować serwery platformy Windows, nie wprowadzając do jąder tych systemów żadnych zmian.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200