Novell a stanowisko Microsoft w sprawie GPLv3

Free Software Foundation opublikowała ostateczną wersję Powszechnej Licencji Publicznej GNU - GPL v3. Wkrótce potem, Microsoft wydał oświadczenie, w którym wyraża pogląd, że nie jest stroną GPLv3 i w związku z tym zapisy tej licencji nie obowiązują tej firmy.

Następnie Microsoft poinformował, że "certyfikaty pomocy technicznej Novella, których dystrybucją zajmuje się ta firma, nie będą uprawniały otrzymujących je klientów do uzyskania od firmy Novell ani jakiejkolwiek innej strony trzeciej subskrypcji na usługi pomocy technicznej ani aktualizacje, które obejmowałyby otrzymanie kodu licencjonowanego na warunkach GPLv3".

W odpowiedzi Novell zapewnił, że będzie wciąż rozpowszechniał w pełni funkcjonalną wersję SUSE Linux Enterprise Server łącznie ze składnikami oprogramowania licencjonowanymi na warunkach GPLv3. Klientom, którzy uzyskają system ten dzięki certyfikatowi firmy Microsoft, Novell udostępni standardową subskrypcję SUSE Linux Enterprise Server niezależnie od warunków określonych w certyfikacie Microsoftu. Sytuacja ta nie dotyczy klientów, którzy uzyskali już certyfikaty SUSE Linux Enterprise Server od Microsoftu, ponieważ takie zostały one dostarczone i zrealizowane przed publikacją GPLv3.

Sprzedaż certyfikatów na SUSE Linux to część umowy między Microsoftem a Novellem, które - w jej ramach - planują także współpracę techniczną, obejmującą wspólne prace nad wirtualizacją, zarządzaniem systemami, ich zgodnością operacyjną oraz translatorami formatów dokumentów. Klienci Novella, których dotyczą postanowienia o "niedochodzeniu roszczeń na drodze sądowej" zawarte w umowie między firmami Novell i Microsoft, będą wciąż mogli z nich korzystać, także w odniesieniu do licencji GPLv3 - zapewniają przedstawiciele firmy. Obejmuje to rozwiązania biurowe i serwerowe, niezależnie od tego, czy są licencjonowane na mocy GPLv2, czy GPLv3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200