Novell NetWare 6

12 września odbyła się premiera najnowszego sieciowego systemu operacyjnego Novella.

Jedynie z jednodniowym opóźnieniem w stosunku do światowej odbyła się polska premiera NetWare 6 - najnowszego sieciowego systemu operacyjnego Novella. Zdaniem producenta, nie jest to już tylko system przeznaczony dla sieci lokalnych (LAN). NetWare 6 umożliwia wygodne korzystanie z zasobów sieciowych za pośrednictwem Internetu.

Dostęp do usług iFolders (plików) oraz iPrint (drukarek) w NetWare 6 jest możliwy z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Wystarczy jedynie przeglądarka i zainstalowany program kliencki (można go pobrać z Internetu) bez konieczności stosowania wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Jak poinformował producent, z zasobów sieci będą mogli korzystać również użytkownicy komputerów naręcznych. W NetWare 6 wykorzystano technologie zapewniające dostępność zasobów sieci: klastry, wieloprocesorowość oraz tzw. Snapshot Server, automatycznie wykonujący kopie zapasowe otwartych plików.

"System NetWare 6 nie posiada wielu przestarzałych rozwiązań technicznych, jakie były konieczne do działania poprzednich wersji NetWare, i wprowadza nasze usługi dla sieci bezpośrednio do Internetu. Po raz pierwszy NetWare jest zbiorem usług dla sieci dostępnych dla każdego, niezależnie od miejsca pobytu" - powiedział Jack Messman, prezes i dyrektor generalny Novella.

NetWare 6 można zintegrować z już istniejącą siecią - może działać w środowisku Linuksa, Solarisa, Windows oraz starszych wersji NetWare. System będzie dostępny od połowy października, a cena za licencję na jednego użytkownika ma wynosić 184 USD. Novell zrezygnował z opłat licencyjnych na serwery, co oznacza, że użytkownik może wdrożyć tyle serwerów, ile potrzebuje, bez dodatkowych kosztów.

Więcej informacji: htttp://www.novell.pl