NotesSuite Lotusa

Kombinacja SmartSuite z Notes zaspokaja potrzeby dużych biur, lecz jej wadą jest zła współpraca z innymi aplikacjami.

Kombinacja SmartSuite z Notes zaspokaja potrzeby dużych biur, lecz jej wadą jest zła współpraca z innymi aplikacjami.

Zaletą SmartSuite, pakietu produkcji Lotusa (a obecnie można powiedzieć, że także IBM), jest znaczne uproszczenie prac biurowych wykonywanych przy użyciu komputerów osobistych. Natomiast Notes zwiększa wydajność pracy zespołów. Czy połączenie obu narzędzi sprosta wyzwaniom stawianym nowoczesnemu oprogramowaniu biurowemu? Wydaje się, że tak.

NotesSuite ułatwia tworzenie aplikacji przeznaczonych do pracy w dużych zespołach roboczych poprzez powiązanie pojedynczych narzędzi w pełni zintegrowany pakiet. W tej sytuacji przełączanie aplikacji lub wysyłanie plików do współpracowników staje się znacząco szybsze i łatwiejsze. Wadą NotesSuite jest zła integracja z produktami firmy Microsoft (nawet jeśli są one zgodne ze standardem integracyjnym Notes/FX).

Instalacja

W tym zakresie NotesSuite niczym nie różni się od typowego programu pod Windows. Zajmuje jedynie nieco więcej miejsca na dysku. Natomiast istotną barierą jest wielkość potrzebnej pamięci RAM, którą szczególnie rozrzutnie gospodaruje Freelance Graphics 2.1. Wielość i wielkość koniecznych do zainstalowania sterowników eliminuje bowiem użytkowników komputerów przenośnych. Zaletą jest natomiast łatwość zainstalowania pakietu w sieci. Wystarczy E-mailem przesłać do współużytkowników LAN list zaopatrzony w ikonę, której przyciśnięcie uruchamia instalację pakietu na stacji roboczej. Jest to wyraźny postęp w stosunku do Notes, któremu zarzucano trudności z instalacją niektórych wersji.

Integracja z Notes

SmartSuite i Notes to produkty tej samej firmy. Nie dziwi więc, że pakiet pochodzący z ich połączenia jest wewnętrznie dobrze zintegrowany. Technika integracyjna (Notes/FX 1.1) jest zbliżona do technologii Microsofta OLE i umożliwia dwukierunkowe współkorzystanie z danych i narzędzi między aplikacjami.

Integracja z aplikacjami innych producentów

Notes/FX teoretycznie pozwala także na współpracę z produktami innych wytwórców (takimi jak np. Microsoft Office). Jednak w praktyce współpraca ta napotyka na poważne trudności. Nawet jeśli transfer plików jest możliwy, to konwersja formatów jest długotrwała, zaś jej wynik wymaga ręcznego "oczyszczenia" pliku. W niektórych przypadkach aplikacje odmawiają w ogóle przesłania danych między sobą. Jedynym ratunkiem jest wtedy stosowanie możliwie prostych formatów.

Tworzenie nowych aplikacji

Rozwój aplikacji jest prosty - jeśli dokonujemy go zgodnie z podstawową linią pakietu. Próba stworzenia programów składających się z oprogramowania wcześniej stworzonego (nie zaś z fabrycznych "cegiełek") wypada mniej zachęcająco. NotesSuite dostarcza wprawdzie wiele narzędzi stworzonych do rozbudowy oprogramowania, ale skupiają się one głównie na graficznym interfejsie użytkownika.

Skalowalność

Skalowalność NotesSuite zależy głównie od systemu operacyjnego serwera. W przypadku użycia systemu OS/2 niestety ocena wypada słabo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200