Notes drugim WWW

Lotus Development planuje uczynić Notes czwartą, najchętniej używaną aplikacją internetową po poczcie elektronicznej, WWW oraz grupami dyskusyjnymi Usenet.

Lotus Development planuje uczynić Notes czwartą, najchętniej używaną aplikacją internetową po poczcie elektronicznej, WWW oraz grupami dyskusyjnymi Usenet.

Lotus opracowuje obecnie specjalną "podwójną" przeglądarkę, która dostępna będzie poprzez Internet w I poł. 1996 r.

Nowa przeglądarka będzie służyła zarówno jako browser do sieci World Wide Web, jak i klient systemu Notes, dzięki czemu klienci korporacyjni będą mogli nie zmieniając programu buszować zarówno po Webie, jak i serwerach Notes zawierających interesujące ich bazy danych.

"Wykreowanie Notesów jako części aplikacji internetowych ma sens" - mówi David Marshak z Patricia Seybold Group, firmy zajmującej się badaniami rynku. "Jest wysoce prawdopodobne, że użytkownicy chętnie będą używali przeglądarki WWW do łączenia się z serwerami Notes".

"Podwójna" przeglądarka jest oddzielnym produktem niż InterNotes Web Navigator - browser WWW, który ma być zawarty w kolejnej edycji Lotus Notes oznaczonej numerem 4.0.

Oprogramowanie serwera Notes będzie umożliwiało użytkownikom InterNotes Web Navigatora oglądanie zawartości tych serwerów w takim zakresie, na jaki pozwoli ich administrator.

Dotychczas oglądanie baz danych Notes za pośrednictwem przeglądarek WWW możliwe było tylko wtedy, gdy firma udostępniła je na serwerze WWW za pośrednictwem oprogramowania InterNotes Web Publisher. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w Notes 4.0, który ma się wkrótce pojawić na rynku, każdy użytkownik Internetu stosujący dowolną z przeglądarek WWW będzie mógł uzyskać anonimowy dostęp do baz danych Notes. Użytkownicy nowej "podwójnej" przeglądarki Lotusa będą mogli dostać się do danych Notes na drodze anonimowego połączenia WWW lub standardowo jako klient systemu Notes.

Niektórzy analitycy rynkowi twierdzą jednak, że zbyt duże zaangażowanie Lotusa w integracje Notes z Webem może zasugerować użytkownikom, że system ten nie jest już bezpośrednio rozwijany jako produkt groupware, lecz tworzone są tylko dodatkowe aplikacje wspomagające w większym lub mniejszym stopniu jego działanie.

Nowy pakiet Notes 4.0, który pojawi się na rynku w I poł. tego roku zawierać będzie, oprócz samego serwera Notes, także InterNotes Web Navigatora oraz InterNotes Web Publishera. Jak na razie nie ustalono jeszcze ceny dla "podwójnej" przeglądarki Lotusa, ale jest bardzo możliwe, że będzie ona dostępna całkowicie bezpłatnie.


TOP 200