Notes bliżej komponentów

IBM wprowadził na rynek zapowiadaną od dawna szóstą wersję Lotus Notes i Domino.

IBM wprowadził na rynek zapowiadaną od dawna szóstą wersję Lotus Notes i Domino.

Notes bliżej komponentów

Kalendarz w Lotus Notes 6.

W szóstej wersji programów Lotusa najważniejsze usprawnienia dotyczą interfejsu użytkownika Notes, nowych mechanizmów ułatwiających zarządzanie platformą Notes/Domino, a także lepszej integracji z innymi aplikacjami wspomagającymi pracę grupową - w szczególności wprowadzonymi równolegle na rynek rozwiązaniami Sametime 3, QuickPlace 3 i pierwszą wersją pakietu Lotus LearningSpace-Virtual Classroom.

Lepszy klient

Lotus, przodujący niegdyś w opracowaniu wszechstronnych klientów pocztowych, przez długi czas miał trudności z dogonieniem konkurencji. Funkcje pojawiające się w kolejnych wersjach Notes były zazwyczaj spóźnione w stosunku do propozycji innych producentów. Tak samo jest teraz. Uaktualniając klienta Notes do wersji 6, użytkownicy uzyskają dostęp do funkcji, które od dawna są dostępne w aplikacji Microsoft Outlook.

Wśród nowości w interfejsie należy wymienić możliwość automatycznego wyróżniania kolorem przesyłek od określonych nadawców, wyróżniania kolorami wpisów w kalendarzu, usuwania przesyłek i dokumentów wraz z ich odtworzeniem (z zastosowaniem foldera Trash analogicznego do Deleted Items aplikacji Microsoft Outlook). Atutem w porównaniu z Outlookiem jest okno powitalne Welcome Page, gdzie na jednym ekranie może prezentować informacje pochodzące z różnych miejsc aplikacji (kalendarz, skrzynka pocztowa, folder dyskowy itd.). Dostępny w aplikacji Microsoftu widok Outlook Today nie daje użytkownikowi możliwości łatwego modyfikowania zawartości. Lotus chwali się również ulepszoną integracją z aplikacjami pakietu Microsoft Office.

Modyfikacje wprowadzono do Notes Designer, narzędzia pozwalającego tworzyć aplikacje klienckie wzbogacające funkcjonalność Notes. Jedną z jego cech jest możliwość rozszerzenia menu Tools o obsługę zewnętrznych aplikacji, a także wymiany danych z bazami IBM DB2 i Oracle.

Ułatwione zarządzanie

Z udogodnień Lotus Notes/Domino 6 powinni być zadowoleni administratorzy. Nowym interfejsem administracyjnym może być przeglądarka oferująca analogiczne możliwości zarządzania do narzędzi Administrator Client. Serwer w nowej wersji generuje znacznie bardziej rozbudowane logi dotyczące pracy, co ułatwia monitorowanie i diagnozowanie ewentualnych problemów. Administratorzy mogą również ustanawiać politykę dotyczącą archiwizacji danych w przypadku, gdy skrzynki i foldery na serwerze rozrastają się do niepokojących rozmiarów.

Notes bliżej komponentów

Skrzynka pocztowa w Lotus Notes 6.

Pomocna w utrzymaniu klientów Notes 6 jest funkcja Smart Upgrade umożliwiająca łatwe dystrybuowanie uaktualnień. Z uznaniem użytkowników powinny się również spotkać zintegrowane w serwerze Domino mechanizmy filtrowania spamu.

Obecnie kilka wersji językowych Domino może pracować na jednym serwerze, a także możliwe jest uruchomienie na jednym kilku niezależnych kopii oprogramowania. Nową funkcją jest możliwość automatycznego restartu w razie awarii. Chociaż użytkownicy muszą połączyć się ponownie z serwerem, który przeszedł przez procedurę restartu, to jednak funkcja ta - zdaniem przedstawicieli Lotusa - ograniczy konieczność przełączenia użytkowników na serwer zapasowy.

Lotus zapewnia również, że serwer Domino 6 może obsłużyć 30-80% więcej użytkowników niż Domino 5.0.10 pracujące w identycznej konfiguracji.

Integracja

Wraz z Domino 6 Lotus dostarcza bezpłatnie oprogramowanie WebSphere. IBM nie czyni tego bez powodu - Lotus/Domino 6 jest pierwszą wersją, która w założeniach producenta ma pozwalać na wykorzystywanie komponentów J2EE pracujących w środowisku WebSphere.

Jak zapewniał podczas premiery Notes/Domino 6 prezes Lotusa Al Zollar, firma jest zdeterminowana, by uczynić z WebSphere warstwę middleware do tworzenia nowych rozwiązań umożliwiających użytkownikom wykorzystanie potencjału produktów Lotusa w zakresie pracy grupowej. "W ciągu trzech lat zainwestujemy miliard dolarów w rozwój technologii Lotusa" - przekonywał Al Zollar.

Licencje dla procesorów

Nowa wersja Lotus Notes/Domino jest licencjonowana tak jak inne produkty IBM, tj. wg liczby procesorów. Podstawowa wersja pakietu pełniąca funkcję serwera pocztowego - Domino Mail Server - kosztuje 849 USD za licencję na jeden proce- sor. Cena Domino Enterprise Server, pełniącego dodatkowo funkcję serwera aplikacyjnego, wynosi 2300 USD za licencję na procesor. Najbardziej rozbudowana wersja oprogramowania - Domino Utility Server - nie wymagająca licencji dla oprogramowania klienckiego i przeznaczona do obsługi aplikacji nie wymagających poczty elektronicznej, kosztuje 11 750 USD za licencję na jeden procesor.

Licencja klientów Lotus Notes i iNotes kosztuje odpowiednio ok. 70 i 49 USD. Cena pakietu dla programistów - Lotus Domino Designer 6 - wynosi 586 USD za licencję.

Lotus Domino 6 jest dostępne na platformy Windows NT 4.0 i 2000, AIX, z/OS, Solaris oraz Linux (Red Hat i SuSE); klient Notes - Windows i Mac OS.


TOP 200