Notebooki z Windows NT

Korzystne jest stosowanie jednego systemu operacyjnego w firmie, także w notebookach. Decydując się na Windows NT spotykamy się z problemem: jaki model komputera przenośnego wybrać, by najlepiej współpracował z tym systemem?

Korzystne jest stosowanie jednego systemu operacyjnego w firmie, także w notebookach. Decydując się na Windows NT spotykamy się z problemem: jaki model komputera przenośnego wybrać, by najlepiej współpracował z tym systemem?

Windows NT przez długi czas był traktowany jako nie nadający się do zarządzania komputerami przenośnymi, choć stosowany w sieciowych systemach wielu przedsiębiorstw. Czy warto zatem instalować go w notebookach? Wiele korzyści wynika z tego, że wszystkie komputery eksploatowane w firmie pracują pod kontrolą tego samego systemu operacyjnego. Są to m.in. łatwiejsze zarządzanie, oszczędność czasu i niższe koszty eksploatacji.

Firmy, które chcą stosować jeden system operacyjny rodziny Windows, stoją przed dylematem - wybrać bardziej elastyczny Windows 95/98 czy też zdecydować się na bezpieczny, łatwy w zarządzaniu, pracujący stabilnie i silny system operacyjny Windows NT.

W komputerach przenośnych dotychczas najczęściej instalowano Windows 95, w przeciwieństwie bowiem do stacjonarnych pracowały za wolno, aby poradzić sobie z systemem NT. Nawet jeśli notebook miał dostatecznie dużą wydajność, to system NT 4.0 nie potrafił zarządzać poborem mocy. W efekcie akumulatory zasilające trzeba było często doładowywać. Ponadto Windows NT nie obsługiwał funkcji włącz i używaj, co nie pozwalało m.in. na wymianę kart PC Card bez restartu systemu.

Obecnie wydajność notebooków nie jest już przeszkodą, gdyż w kwietniu br. na rynku pojawił się procesor Intela Mobile Pentium II. Jednocześnie kilkanaście firm produkujących komputery przenośne i co najmniej dwóch producentów oprogramowania wprowadziło rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii w notebookach, pracujących pod kontrolą Windows NT. Funkcje te Microsoft ma zamiar wprowadzić dopiero w wersji 5.0 tego systemu.

Możliwe stało się ujednolicenie systemów operacyjnych wykorzystywanych w przedsiębiorstwach, nawet w komputerach przenośnych, a Microsoft coraz wyraźniej daje do zrozumienia, że jedynym systemem w niedalekiej przyszłości będzie właśnie NT.

Jaki notebook?

Do porównania wybrano: Dell Latitude CPi D266XT, HP OmniBook 4100, Digital HiNote VP 765 i Toshiba Satellite Pro 490CDT.

Testy przeprowadzono symulując przygotowanie ekspertyzy doradczej dla firmy, planującej ujednolicenie systemu informatycznego z zastosowaniem Windows NT, w której pracuje 500 użytkowników komputerów przenośnych. Notebooki te mają być wykorzystywane do uruchamiania podstawowych aplikacji biurowych, takich jak poczta elektroniczna, edytor tekstu lub arkusz kalkulacyjny, a nie skomplikowanych obliczeń inżynierskich lub wymagających aplikacji multimedialnych. Założono, że cena komputera nie powinna przekraczać 4 tys. USD - razem z replikatorem portów lub stacją dokowania. Notebooki droższe uzyskiwały obniżoną liczbę punktów w kategorii cena.

Każdy notebook testowano przy użyciu aplikacji InfoWorld Application Suite - zestawu programów zaprojektowanych w ten sposób, aby symulować rzeczywiste warunki pracy. Do pomiaru wydajności wykorzystano aplikacje: Adobe PageMaker, CorelDraw 6.0, Lotus Freelance 96, Lotus WordPro 96, Microsoft Excel 7.0, Microsoft PowerPoint 7.0, Microsoft Word 7.0 i Paradox 7.0.

Komputer przenośny powinien pracować długo bez zewnętrznego zasilania. Do testowania żywotności akumulatorów wykorzystano, nowe specjalnie przygotowane dla laboratorium InfoWorld stanowisko - Battery Tester. Testy te wykazały, że akumulatory mają mniejszą żywotność niż podają to producenci komputerów.

Oceniano również takie podstawowe parametry komputerów, jak waga, konstrukcja i jakość wyświetlaczy LCD.

W przypadku notebooków coraz większego znaczenia nabierają funkcje umożliwiające zarządzanie, toteż podczas testów oceniano także dołączone do notebooków narzędzia, zwracając szczególną uwagę na to, w jakim stopniu ułatwiają one pracę administratorom systemów informatycznych.

Kolejną ocenianą cechą była możliwość obsługi kart PC Card (dawniej PCMCIA) w trybie plug & play. Notebook powinien oferować rozwiązania pozwalające na ich wymianę bez konieczności restartu systemu. Głównie brak tej opcji w Windows NT 4.0 zniechęca użytkowników notebooków do przechodzenia na ten system.

Testy wykazały, że obecnie oferowane modele notebooków mogą z powodzeniem pracować pod kontrolą systemu Windows NT. Decyzja o wyborze najlepszego modelu z porównywanych rozegrała się między notebookami Dell Latitude CPi D266XT i Hewlett-Packard OmniBook 4100. HP OmniBook pracuje najwydajniej ze wszystkich systemów (chociaż nadal o 15% wolniej niż podobnej klasy komputer PC), a także najdłużej bez doładowywania akumulatora. Pod względem funkcjonalności, najwyższe oceny uzyskał jednak Dell Latitude CPi D266XT, mimo że OmniBook 4100 dysponuje znacznie większym ekranem. Latitude ma małe wymiary i waży najmniej ze wszystkich testowanych komputerów. Wszystkie prezentowane notebooki są łatwe w zarządzaniu i zgodne ze specyfikacją DMI 2.0. Pierwsze miejsce w tym porównaniu Latitude w znacznym stopniu zawdzięcza umiarkowanej cenie.

Ranking testowanych notebooków

Dell Latitude CPi D266XT - 6,6

HP OmniBook 4100 - 6,2

Digital HiNote VP 765 - 4,5

Toshiba Satellite Pro 490CDT - 4,5

Strategia testowania

Pytanie: Firma planuje ujednolicić system informatyczny instalując Windows NT we wszystkich komputerach, również notebookach. Podjęto decyzję o zakupie nowych notebooków, rezygnując z modyfikacji dotychczas eksploatowanych. Przeznaczone na ten cel fundusze umożliwiają zakup komputerów średniej klasy. Który z dostępnych na rynku modeli najlepiej pracuje pod kontrolą Windows NT?

Oceniano:

- wydajność komputera

- czas pracy przy zasilaniu przez akumulator

- przenośność sprzętu

- możliwość łatwej wymiany kart PC Card (PCMCIA)

- funkcje umożliwiające zarządzanie komputerem<

- cena i przewidywane koszty eksploatacji

Testowane notebooki:

- Dell Latitude CPi D266XT

- Digital HiNote VP 765

- HP OmniBook 4100

- Toshiba Satellite Pro 490CDT

Odpowiedź: Ze względu na umiarkowaną cenę i łatwość obsługi najlepszym notebookiem dla platformy Windows NT jest Dell Latitude CPi D266XT. Nieznacznie gorszy okazał się HP OmniBook 4100 Hewlett-Packarda, który ma najwyższą wśród testowanych modeli wydajność i czas pracy bez zasilania zewnętrznego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200