Notebooki według Intela

Stale uruchomione, podłączone do Internetu, działające cały dzień bez potrzeby doładowywania baterii - takie, według przedstawicieli Intela, będą już niedługo notebooki. Koncern zaprezentował już nawet prototyp takiego urządzenia: Newport Mobile Internet PC 2004.

Notebooki według Intela

Komputer zaprezentował we wtorek na Intel Developer Forum szef firmy, Craig Barrett. Jedną z ciekawszych innowacji, zastosowanych w urządzeniu, jest dodatkowy miniaturowy wyświetlacz, na którym można przeglądać najważniejsze dane (np. pocztę czy kalendarz). Newport, zgodnie z najnowszymi trendami, jest zarówno tabletem PC, jak i klasycznym notebookiem - w każdej chwili można bowiem odłączyć do niego klawiaturę. Oczywiście, bez problemu można dołączać do niego najróżniejsze urządzenia peryferyjne - komputer wyposażono w obsługę protokołu Bluetooth.

Mobile Internet PC 2004 będzie mógł pracować zarówno w tradycyjnej sieci "kablowej", jak i w sieciach bezprzewodowych - inżynierowie Intela pracują właśnie nad systemem, który pozwoli na automatyczne przełączanie się komputera między tymi dwoma standardami. Co więcej, gdy notebook utraci również połączenie z siecią bezprzewodową, automatycznie będzie łączył się z Internetem za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej.

Notebooki według Intela

Szef Intela - Craig Barret podczas IDF

Przedstawiciele Intela poinformowali również o utworzeniu wraz z kilkoma innymi firmami (m.in. Microsoftem) grupy o nazwie Extended Battery Life Working Group - jej celem ma być opracowanie technologii, które pozwolą na maksymalne wydłużenie żywotności baterii stosowanych w urządzeniach przenośnych.


TOP 200