Notebooki obsługujące hybrydową grafikę

Producenci notebooków opracowali rozwiązanie pozwalające użytkownikom przełączać się między graficznym układem scalonym Nvidia GeForce i mniej wydajną zintegrowaną grafiką Intel Centrino 2, bez konieczności ponownego uruchamiania (reboot) komputera. Na rynku pojawiły się już pierwsze trzy takie notebooki.

Opcja taka - zastosowana w nowych notebookach wprowadzonych na rynek przez firmy Sony, Fujitsu Siemens i BenQ - daje użytkownikom możliwość wyboru lepszej grafiki lub obniżenia mocy pobieranej przez laptop, co przekłada się na możliwość dłuższej pracy bez konieczności doładowywania akumulatora.

Wszystkie układy GPU wspierające systemy GeForce 9M obsługują opcję hybrydowej grafiki, ale notebook musi zostać odpowiednio zaprojektowany, tak aby mógł realizować tę funkcjonalność. Hybrydową grafikę obsługują obecnie następujące modele notebooków: ultra lekkie notebooki linii VAIO Z (Sony) z systemem grafiki GeForce 9300M GS; notebooki Amilo XI 3650 (Fujitsu Siemens) z systemem grafiki GeForce 9600M GT; i ultra lekkie notebooki Joybook S42 (BenQ) z systemem grafiki GeForce 9600M GT.

Zobacz również:

Notebooki obsługujące hybrydową grafikę pozwalają użytkownikom wybierać (nie rebootując notebooka) między doskonałą grafiką 3D Nvidia GeForce (np. do pracy z aplikacją CorelDraw) i energooszczędną (ale nie tak dobrą) grafiką Intel Centrino 2 (np. do pracy z aplikacją Word). Notebook VAIO Z (Sony) po przełączeniu na energooszczędną grafikę może np. pracować bez konieczności doładowania akumulatora ponad 5 godzin (przedłużenie pracy o ok. 25%).


TOP 200