Notebooki na miarę potrzeb

Z-Star ES

Komputer ten zbudowano z myślą o użytkowniku, który po raz pierwszy sięga po komputer przenośny. Ma on wbudowany na stałe zasilacz sieciowy. Dodatkowo oferowany jest akumulator NiCad do instalacji zamiast napędu dyskietek. Notebook ma także możliwość zasilania z 8, również opcjonalnych, baterii alkalicznych AA. Dzięki temu komputer może być używany bez nadmiaru wlokących się zwykle za notebookiem kabli. Pamięć RAM komputera (4 MB) można rozbudować o 16 MB oraz dołączyć zewnętrzną klawiaturę, monitor, faxmodem, drukarkę.

Standardowe wyposażenie Z-Star ES to m.in.: wyświetlacz LCD (mono lub DualScan), 4-20 MB RAM, 32-bitowa szyna VLB, karta grafiki VGA z 1 MB VRAM, gniazdo PC Card 2xType II (1xType III), zintegrowany zasilacz sieciowy oraz porty szeregowy i równoległy.

W konfiguracji z procesorem 486DX2 50 MHz, 4 MB RAM, 250 MB HDD, wyświetlaczem DualScan 9,4", napędem dyskietek 1,44 MB, cena notebooka wynosi 2103 USD + VAT.

Wyniki porównania właściwości

Korzystając głównie z testu WinTach można śmiało stwierdzić, że mimo całkiem różnym cenom ogólne właściwości prezentowanych modeli są porówywalne. Komputer Z-Noteflex jest, jak można było się tego spodziewać, najlepszy do obsługi arkuszy kalkulacyjnych. Jest to jednocześnie notebook o największych możliwościach upgrade'u i rozbudowy (w tym także dla multimediów). Dlatego też cena komputera nieznacznie przewyższa cenę zbliżonego w klasie Z-Star EX.

Najmniej skomplikowany notebook Z-Star ES jest też najtańszy, ale jednocześnie - jak wskazują przeprowadzone testy - w zastosowaniach wymagających korzystania z rysunków wektorowych CAD znalazł się na pierwszym miejscu. Mimo ograniczeń rozbudowy i upgrade'u jest urządzeniem o przyzwoitych parametrach użytkowych.

Klasę średnią reprezentuje Z-Star EX. Zajął on pierwsze miejsce pod względem średnich właściwości użytkowych. Jest to konstrukcja o właściwościach i cenie zbliżonych do Z-Noteflex, ale mniej uniwersalna. Jednak i do Z-Star EX można dołożyć nieco funkcji multimedialnych wykorzystując przenośną stację prezentacyjną Z-Player z napędem CD-ROM. W porównaniu do Z-Noteflex, Z-Star ma lepiej rozwiązany sposób zasilania w warunkach domowych - istnieje możliwość włożenia zasilacza AC w miejsce akumulatora.

Warto też zwrócić uwagę na elegancki sposób, w jaki zgłasza się preinstalowane oprogramowanie. Po uruchomieniu notebooka pojawia się na ekranie uwaga, że zainstalowane oprogramowanie trzeba w celach bezpieczeństwa dodatkowo skopiować na dyskietki. Podana jest niezbędna liczba dyskietek i pytanie, czy użytkownik dokona tej czynności już zaraz, czy nieco później. Niezależnie od tego dołączona jest dokumentacja, która w wypadku DOS i Windows jest zaopatrzona w holograficzne certyfikaty Microsoftu.

Korzystając głównie z testu WinTach można śmiało stwierdzić, że mimo całkiem różnym cenom ogólne właściwości prezentowanych modeli są porówywalne.


TOP 200