Notebooki i Windows 98

Czasami funkcje zarządzania poborem mocy nie współpracują z komputerem przenośnym.

Czasami funkcje zarządzania poborem mocy nie współpracują z komputerem przenośnym.

Nowe funkcje do zarządzania poborem mocy, wbudowane w system Windows 98, w niektórych przypadkach wchodzą w konflikt z rozwiązaniami stosowanymi w komputerach przenośnych. Microsoft i producenci notebooków udostępniają już poprawki, które eliminują takie problemy.

Mechanizmy zarządzania poborem mocy, wbudowane w Windows 98, mogą nieraz uniemożliwiać przełączanie komputera przenośnego w tryb "uśpienia", ponieważ niektóre sterowniki i aplikacje nie są przygotowane do realizowania tego rodzaju operacji. Inny problem polega na tym, że niektóre notebooki wchodzą w tryb "uśpienia", ale nie są w stanie "przebudzić" się i powrócić do zwykłej pracy.

Microsoft przygotował specjalną stronę WWW, która pomaga rozwiązywać tego rodzaju problemy (http://www.microsoft.com/support/windows/tshoot/apm98). Można na niej znaleźć narzędzie Pmtshoot.exe, pozwalające na przetestowanie systemu i określenie, dlaczego sterownik wchodzi w konflikt z systemem zarządzającym poborem mocy. Plik ma objętość 161 KB. Po uruchomieniu Pmtshoot.exe, w tle zaczyna pracować specjalny monitor, który analizuje aktywność systemu w momencie podjęcia próby ustawienia komputera w tryb "uśpienia" lub przywrócenia do zwykłej pracy. Monitor może wskazać na sterownik lub aplikację, która wchodzi w konflikt z opcją zarządzającą poborem mocy.

Program ten znajduje się również na dysku instalacyjnym Windows 98. Aby go uruchomić, wystarczy wpisać polecenie X:\Tools\Mtsutil\Pmtshoot\Pmtshoot.exe. Lepiej jednak pobrać narzędzie z Internetu, ponieważ na stronie WWW jest dostępna nowsza wersja aplikacji (1.3), umożliwiająca automatyczne rozwiązanie niektórych problemów (http://support.microsoft.com/support/kb/articles/q185/9/49asp).

Podobne informacje opublikowali też producenci notebooków.

Toshiba. BIOS instalowany w nowszych wersjach notebooków produkowanych przez tę firmę powinien być uaktualniony przed instalacją Windows 98. W przeciwnym razie system będzie co prawda pracował poprawnie, ale późniejsze próby modyfikowania pamięci BIOS mogą przysporzyć wiele kłopotów. Po wykonaniu wcześniejszej modyfikacji BIOS, Windows 98 wprowadza odpowiednie poprawki do bazy danych Registry, konfigurującej środowisko pracy. Poprawek takich nie można wprowadzić do Registry, jeśli BIOS będzie zmodyfikowany już po instalacji Windows 98. Informacje:http://www.csd.toshiba.com/tais/csd/support/issues/98070001.htm .

Gateway 2000. System dźwiękowy SoundBlaster może czasem powodować, iż "uśpiony" komputer nie chce wrócić do zwykłej pracy. Zarówno ten problem, jak i inne zagadnienia związane z systemem Windows 98 instalowanym w notebookach omówiono dokładnie na stroniehttp://www.gateway.com/home.asp . Po jej wyświetleniu trzeba kliknąć na pozycję Tech Support, Windows 98 Upgrade Information.

Dell Computer. Przed zainstalowaniem systemu Windows 98, w wielu modelach notebooków produkowanych przez Della również powinna być zmodyfikowana zawartość pamięci BIOS. Szczegóły: (http://www.dell.com/ 98upgrade).

Packard Bell. W komputerach produkowanych przez tę firmę może się zdarzyć, że modem nie jest dostrzegany przez Windows 98 lub nie kończy on sesji łączności, nawet po wykonaniu operacji restartu systemu. Informacje:http://support/packardbell.com/windows98/windows98.asp .

Compaq Computer. Dokument opisujący problemy użytkowników notebooków tej firmy związane z przechodzeniem na system Windows 98 znajduje się pod adresemhttp://www.compaq.com/athome/international/en/win98/1215.htm .

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: [email protected] Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200