Notebook z klocków

Intel stworzył architekturę, która ma umożliwić nie tylko składanie notebooków "w garażu", ale i samodzielną wymianę większości podzespołów przez użytkowników.

Intel stworzył architekturę, która ma umożliwić nie tylko składanie notebooków "w garażu", ale i samodzielną wymianę większości podzespołów przez użytkowników.

Bez specjalnego rozgłosu i promocji Intel udostępnił architekturę Common Building Blocks (CBB), która ma umożliwiać składanie notebooków przy wykorzystaniu podzespołów pochodzących od różnych producentów, o ile tylko są one zgodne ze standardem CBB. Oznacza to, że użytkownicy będą wkrótce mogli wymieniać prawie wszystkie elementy notebooka, a awaria np. klawiatury, wyświetlacza czy płyty głównej przestanie wymagać wizyty w serwisie producenta. Inicjatywa Intela przypomina otwarcie architektury komputerów PC przez IBM. Dzięki temu dzisiaj są one sprzętem na tyle uniwersalnym, że możliwa jest wymiana lub naprawa praktycznie wszystkich ich elementów, niezależnie od tego kto był oryginalnym producentem sprzętu.

Rynek ruszył

Architektura Common Building Blocks może mieć więc ogromny wpływ na rynek notebooków, osłabiając przede wszystkim pozycję największych producentów, którzy korzystali z bardzo wysokich marginesów zysku przy sprzedaży oryginalnych podzespołów. Zapewne z tego powodu przedstawiciele Intela przyznają, że firma nie chce nadawać zbyt dużego rozgłosu tej inicjatywie. Jak można się domyślić, Intel nie chce zrażać do siebie największych odbiorców elementów dla notebooków. Jednak przedstawiciele Della mówią, że CBB nie jest dla nich zagrożeniem i jeśli pojawi się taka potrzeba ze strony rynku lub konkurencji, to firma ta sama zacznie korzystać z CBB.

Co najmniej kilku producentów obecnych na polskim rynku wprowadziło już do sprzedaży wykorzystujące standardowe elementy CBB. Podobnie jak Intel żadna z tych firm nie nadaje rozgłosu tej inicjatywie. Inaczej niż w przypadku platform Intel Centrino, vPro itp., CBB nie ma logo ani certyfikatów, które miałyby odróżniać podzespoły lub notebooki wykorzystujące tę architekturę od innych modeli.

Co w nowej architekturze

Common Building Blocks to zestaw mechanicznych i elektrycznych specyfikacji, które zapewniają zgodność takich elementów, jak: dysk, napęd optyczny, wyświetlacz, akumulator, klawiatura, zasilacz i zewnętrzny panel notebooka. Ten ostatni element umożliwia wprowadzenie własnego logo lub grafiki wyróżniającej komputer. Jak zapewnia Robert Adamski, Business Development Manager w Intelu, trwają prace nad standaryzacją kolejnych podzespołów.

Intel utworzył też organizację Mobileformfactors.org (www.mobileformfactors.org), której celem jest dostarczanie informacji o producentach, architekturach i podzespołach zgodnych z CBB. Publikuje ona również listę produktów zgodnych z tym standardem. Do organizacji tej przyłączyło się już ponad 30 firm, a 28 producentów oferuje elementy CBB. Wśród nich jest aż osiemnaście firm z Tajwanu i siedem z USA, w tym najwięksi producenci zestawów typu barebone - Asus, Quanta i Compal, a także kilka znanych, międzynarodowych korporacji, jak: Western Digital, Seagate, Hitachi, Panasonic, Fujitsu, Samsung i Toshiba.


TOP 200