Notebook w roli telefonu GSM

Compaq opracował kartę SpeedPaq GSM, oferującą funkcje telefonu komórkowego.

Compaq opracował kartę SpeedPaq GSM, oferującą funkcje telefonu komórkowego.

Compaq SpeedPaq GSM jest jednym z nielicznych produktów amerykańskich korporacji, które są wprowadzane w pierwszej kolejności na rynek europejski. W tym przypadku wynika to z szybkiego rozwoju i dużej popularności cyfrowych sieci telekomunikacyjnych GSM właśnie w Europie. W USA liczba ich użytkowników i zasięg są znacznie mniejsze.

Compaq Computer wprowadził na rynek europejski SpeedPaq GSM - kartę typu PC Card, która współpracując z notebookiem, umożliwia realizację funkcji przenośnego telefonu GSM z transmisją danych. Nawiązanie połączenia za pomocą karty SpeedPaq nie wymaga dostępu do zewnętrznego telefonu komórkowego lub linii stacjonarnej. Karta umożliwia zdalny dostęp do Internetu, wysyłanie faksów i prowadzenie zwykłych rozmów po dołączeniu do niej i mikrofonu. Szybkość transmisji danych to jednak zaledwie 9,6 Kb/s.

Wraz ze SpeedPaq jest dostarczane oprogramowanie sterujące pracą urządzenia. Przed nawiązaniem połączenia żąda ono podania osobistego numeru identyfikacyjnego PIN, podobnie jak w przypadku standardowych telefonów komórkowych. Przedstawiciele Compaqa przewidują, że niektórzy dealerzy, rozprowadzający notebooki tej firmy, będą oferować SpeedPaq wraz z abonamentem GSM. Po dokonaniu zakupu karty bez abonamentu, należy dokonać aktywacji u dostawcy usług telefonii komórkowej. SpeedPaq może współpracować z każdym notebookiem, wyposażonym w standardowe gniazdo PC Card Type II lub III i system Windows 95 lub Windows NT.

Karty to ciekawa oferta dla użytkowników notebooków i telefonów GSM. Umożliwiają one zmniejszenie liczby niezależnych, wykorzystywanych w podróży urządzeń i uniknięcie potrzeby korzystania z połączeń kablowych. Dodatkowe funkcje SpeedPaq, takie jak transmisja danych i dostęp do Internetu, mogą jednak być wykorzystywane przede wszystkim okazjonalnie - mała szybkość transmisji nie pozwala bowiem na efektywne realizowanie takich połączeń.

Zapowiadana cena karty to ok. 575 USD. Na razie brakuje informacji, kiedy pojawi się na polskim rynku.


TOP 200