Notebook Notestar NS-7600

Notestar NS-7600 to maszyna na tyle tania, by mógł ją zaakceptować przeciętny użytkownik, a zarazem dość szybka, by efektywnie pracować na niej pod MS-Windows.

Notestar NS-7600 to maszyna na tyle tania, by mógł ją zaakceptować przeciętny użytkownik, a zarazem dość szybka, by efektywnie pracować na niej pod MS-Windows.

Notestar NS-7600 ma wymiary 290 x 220 x 44 mm, waży ok. 2,8 kg wraz z baterią i wyposażony jest w jedno gniazdo PC Card Type II (PCMCIA), 8-bitową kartę audio zgodną z Sound Blaster Pro, kartę graficzną standardu VLB (akcelerator Western Digital) z 1 MB pamięci oraz szybki, wymienny twardy dysk firmy Seagate. Konstruktorzy zadbali też o dobrej klasy "obrazkowy" BIOS firmy AMI, przewidzieli możliwość wymiany procesora (od SX do DX4/100 MHz) oraz umożliwili rozbudowę pamięci RAM do 32 MB i pamięci podręcznej cache L2 do 512 kB, co gwarantuje dobre parametry komputera.

Notebook ma zainstalowany wewnętrzny mikrofon, możliwość dołączenia od spodu dodatkowego akumulatora, wygodną klawiaturę oraz trackpoint jako urządzenie wskazujące.

Szybkość i wygoda

Już podczas pierwszych prób pracy z Windows 95 okazało się, że nie ma to jak dobra karta graficzna, szybki twardy dysk, wysoko wydajny procesor oraz porty pracujące w standardach o podwyższonej wydajności (Com - 16550, LPT - EPP/ECP). Notebook NS 7600, wyposażony w procesor DX4-100, dysk 210 MB dysk firmy Seagate o czasie dostępu 12 ms i 8 MB pamięci RAM pozwala szybko i wydajnie pracować z typowymi aplikacjami przeznaczonymi dla tego środowiska. Podczas testów osiągnął przeciętną niemal dwukrotnie wyższą od typowej 486-ki (Norton SI=128).

Notestar ma bardzo wygodną 85-klawiszową klawiaturę z wydzielonym rzędem 12 klawiszy funkcyjnych oraz możliwość współpracy z zewnętrznym monitorem - znakomita karta graficzna pozwala osiągnąć dobre rezultaty. Jedyne zastrzeżenie można mieć do zastosowanego wyświetlacza - obraz nieco smuży choć kolory są czyste.

Oprogramowanie

Wraz z komputerem użytkownik otrzymuje zestaw sterowników do HDD, trackpoint'a oraz kart: PCMCIA, wideo i dźwięku. Sterowniki PCMCIA pozwalają na wymianę kart w trakcie pracy komputera, rozpoznają ich typ oraz pośredniczą w dialogu między sprzętem a aplikacjami. Natomiast driver video jest przystosowany do Windows 3.x i pozwala na pracę na zewnętrznym monitorze we wszystkich "standardowych" rozdzielczościach (do 1024 x 768).

Najciekawsze są programy do obsługi wewnętrznego audio. W ich skład wchodzą przykładowe pliki dźwiękowe, rozbudowany magnetofon, gadający zegar i kalkulator oraz programowana kukułka (timer). Zabawa jest przednia, chociaż podczas korzystania z wewnętrznego mikrofonu głos miesza się np. ze stukiem twardego dysku, a sama karta dość wyraźnie szumi. Przy korzystaniu z zewnętrzych urządzeń (mikrofon i słuchawki) można osiągnąć znacznie lepsze wyniki.

Zarządzanie energią

Najsłabszym punktem NS 7600 jest system zarządzania energią. Komputer ten ma wprawdzie niemal wszystko to, co potrzeba - zapisane na stałe ustawienia dla najlepszej wydajności (best performance), najoszczędniejszej pracy (best battery) oraz ustawienie pośrednie (best use), lecz to wszystko. NS 7600 potrafi ostrzegać, że energia mu się już kończy (zaczyna na 5 min przed wyczerpaniem się baterii i robi to na tyle skutecznie, że choćby nie wiem co, z pewnością go wyłączy).

NS 7600 nie został wyposażony w opcję hibernacji (suspend to disk), tak potrzebną w komputerach przenośnych i potrafi na jednej baterii pracować tylko ok. 3 godziny. Wprawdzie po uzupełnieniu o dodatkowy komplet ogniw czas ten wydłużyć można nawet do 7 godz., lecz znacznie rośnie wówczas także waga komputera.

Moim zdaniem

W moim odczuciu, NS 7600 jest notebookiem nieco kontrowersyjnym. Pewne jego cechy, jak np. wydajność, modularna budowa, audio, pozwalają ocenić go bardzo wysoko. Niestety, sposób zarządzania energią i waga wskazują, że odstaje on od innych, obecnych na naszym rynku, modeli tego typu komputerów. W sumie jest to notebook konstrukcyjnie nie najnowocześniejszy, ale dostępny za niezbyt wygórowaną cenę.


TOP 200