Notebook Handy PaC-286

Handy PaC-286 to komputer klasy notebook wyprodukowany przez singapurską firmę Prince. Skonstruowano go zgodnie z założeniami, jakie wcześniej przyjęli inni producenci takich maszyn. Handy PaC-286 nie wyróżnia się niczym szczególnymi jest kolejną ofertą na bogatym rynku komputerów przenośnych.

Handy PaC-286 to komputer klasy notebook wyprodukowany przez singapurską firmę Prince. Skonstruowano go zgodnie z założeniami, jakie wcześniej przyjęli inni producenci takich maszyn. Handy PaC-286 nie wyróżnia się niczym szczególnymi jest kolejną ofertą na bogatym rynku komputerów przenośnych.

Budowa

Handy PaC-286 - tak jak inni przedstawiciele tej rodziny składa - się z dwóch części. Jedną stanowi ruchomy ekran pełniący rolę pokrywy klawiatury. Część druga to podstawa zawierająca całą elektronikę, interfejsy, elementy pamięci zewnętrznej i klawiaturę. Wszystkie interfejsy umieszczono na tylnej ściance obudowy pod wykonanymi z tworzywa sztucznego pokrywkami. Przy konstruowaniu komputera zadbano o jego maksymalną miniaturyzację. Handy PaC-286 jest lekki i bardzo płaski, co pozwala na łatwe korzystanie z wbudowanej klawiatury. Część elektroniczna komputera została zbudowana z elementów miniaturowych montowanych powierzchniowo do wielo warstwowej płyty drukowanej. Sercem maszyny jest procesor Intel 80C286 pracujący z zegarem o częstotliwości 16 MHz. Pamięć RAM to obszar o pojemności 1 MB. Pamięć zewnętrzną stanowi dysk twardy o pojemności 20 MB i stacja dyskietek 3,5-calowych 1,44 MB. Komputer zasilany jest z akumulatora niklowokadmowego lub z zasilacza sieciowego. Zasilacz ma wbudowany wentylator, który nie pozwala na jego przegrzanie. Komputer może być zasilany także z akumulatora samochodowego. W takim wypadku napięcie z akumulatora samochodowego musi być dołączone do zasilacza sieciowego a za jego pośrednictwem do komputera.

Klawiatura

Tak jak każdy komputer klasy notebook Handy PaC-286 ma wbudowaną wielofunkcyjną klawiaturę. Konstruktorzy tej maszyny postarali sie jednak o dalekoidące uproszczenie obsługi klawiatury. Praktycznie tylko pole klawiszy numerycznych wymaga specjalnej uwagi. Sposób ich wykorzystania jest bardzo prosty i operator szybko przyzwyczaja się do przyjętego systemu. Działanie wszystkich klawiszy jest pewne. Naciskanie ich nie wymaga dużej siły, nie powoduje zmęczenia rąk przy długim pisaniu. Oznaczenia klawiszy są czytelne i jednoznaczne. Klawisze funkcyjne mają kolor czarny a pozostałe ciemnoszary (uważam, że przyjęto zbyt ciemny odcień koloru szarego, przy słabym oświetleniu kolory klawiszy pola podstawowego i funkcyjnych zlewają się ze sobą, co zmusza operatora do zwiększenia uwagi).

Ekran

Od dłuższego czasu standardem karty graficznej dla komputerów PC/AT jest karta VGA. W taką kartę wyposażony jest Handy PaC-286. Współpracuje ona z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym wbudowanym w pokrywę klawiatury. Wyświetlacz podświetlony jest od spodu, co zapewnia należytą czytelność ekranu bez względu na warunki oświetlenia miejsca pracy. Praca ekranu w trybie znakowym i graficznym jest poprawna. Kolory zastępuje 16-stopniowa skala szarości. Kontrast znaki - tło jest dobry, możliwa jest regulacja kontrastu regulatorem umieszczonym obok ekranu. Możliwa jest także regulacja jav ności świecenia wyświetlacza. Oprócz wbudowanego ekranu obraz można oglądać na kolorowym monitorze zewnętrznym. W tym przypadku użytkownik może wykorzystać pełne możliwości karty VGA.

Interfejsy

Handy PaC-286 wyposażono w dwa interfejsy szeregowe, jeden równoległy (dla drukarki), złącze monitora zewnętrznego oraz złącze szyny systemowej (ISA). Komputer nie ma możliwości dołączenia zewnętrznej klawiatury.

Uwagi o eksploatacji

Klawiatura i ekran działają bez zarzutu. Wszystkie wybrane funkcje dodatkowe klawiatury sygnalizowane są kontrolkami z diod typu LED. Praca napędu dysku twardego i stacji dyskietek jest bardzo cicha. Hałas powoduje jedynie wentylator umieszczony wewnątrz zasilacza. Hałas jest niewielki i można byłoby poradzić sobie z nim przez oddalenie zasilacza od stanowiska pracy. Na przeszkodzie staje jednak bardzo krótki przewód łączący zasilacz z komputerem (ok. 30 cm). Uniemożliwia on łatwe posługiwanie się komputerem na małych stołach, w miejscach gdzie można stosować zasilacz sieciowy. Drugą wadą zasilacza sieciowego jest niefortunne dobranie wtyku doprowadzającego napięcie do komputera. Wtyk ten "wyprowadza" przewód od zasilacza do góry, co powoduje natychmiastowe zagięcie przewodu łączącego zasilacz z komputerem i możliwość szybkiego przełamania tego przewodu. Zmiana położenia gniazda tego wtyku w obudowie komputera o 90 stopni w stosunku do położenia obecnego zlikwidowałaby tą wadę. Wbudowany akumulator po naładowaniu wystarcza na ok. jedną godzinę pracy, co nie zapewnia możliwości pracy w "ruchu".

Uruchamianie programów i ich działanie wykazuje dobrą zgodność sprzętową i programową Handy PaC-286 z oryginałem IBM. W czasie testu nie wystąpiły żadne komplikacje w pracy programów. Karta graficzna komputera rozpoznawana była przez oprogramowanie graficzne (środowisko GEM, Windows, programy generujące grafikę) prawidło wo, nie występowały trudności przy zmianach trybu pracy z graficznego na tekstowy i odwrotnie.

Pewnym niedomaganiem komputera jest zmiana jasności świecenia ekranu w chwili uruchamiania się stacji dyskietek lub napędu dysku twardego. Zastosowany w konstrukcji komputera system oszczędzania energii akumulatora powoduje, że napęd dysku twardego wyłącza się po kilku minutach, gdy nie są wykonywane żadne operacje dyskowe (czas wyłączenia może być ustalony przez operatora w programie konfigura-cyjnym dołączonym do komputera na dyskietce firmowej). Po dłuższej przerwie, gdy konieczne jest odwołanie do dysku twardego uruchamiany jest silnik napędu dysku, co powoduje chwilowe obniżenie napięcia zasilania komputera, a tym samym zmianę jasności świecenia ekranu. Podobnie dzieje się, gdy konieczny jest odczyt lub zapis dyskietki. Efekt ten świadczy o zbyt małym zapasie mocy zasilacza i akumulatora.

Ogólnie można stwierdzić, że komputer Handy PaC-286 jest typowym przedstawicielem bardzo popularnej klasy maszyn przenośnych. Spełnia wszystkie wymagania stawiane takim urządzeniom.

Wykonany jest starannie, ma ładną szatę graficzną, jest lekki. Funkcjonalnie jest w pełni zgodny ze standardem PC/AT. Do wyboru tego komputera spośród innych dostępnych na rynku powinny zachęcać warunki oferowane przez sprzedawców (cena, warunki gwarancji).

Komputer Handy PaC-286 dostępny jest w Polsce w sieci sprzedaży firmy Protech. Szczegółowych informacji o przedstawionym wyżej sprzęcie udziela Biuro Handlowe firmy Protech w Warszawie ul. Krasińskiego 35a, tel. 399 506, 399 642; tlx 814384 prot pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200