Notebook Altkom 486 PRO

Notebook Altkom 486 PRO jest urządzeniem nietypowym. Jego producent postawił sobie bowiem za cel stworzenie przenośnego komputera, który znalazłby wielu nabywców dzięki niskiej cenie. Ta strategia marketingowa, może się spotkać ze sporym zainteresowaniem użytkowników. Bo jaki sens ma płacenie za nowinki techniczne, gdy ktoś potrzebuje jedynie prostego, w miarę szybkiego, przenośnego komputera.

Notebook Altkom 486 PRO jest urządzeniem nietypowym. Jego producent postawił sobie bowiem za cel stworzenie przenośnego komputera, który znalazłby wielu nabywców dzięki niskiej cenie. Ta strategia marketingowa, może się spotkać ze sporym zainteresowaniem użytkowników. Bo jaki sens ma płacenie za nowinki techniczne, gdy ktoś potrzebuje jedynie prostego, w miarę szybkiego, przenośnego komputera.

Altkom 486 PRO, to klasycznych rozmiarów (280 x 220 x 54 mm) notebook z procesorem 486, 4 MB RAM i 360 MB dyskiem, który waży ok. 3 kg. W komplecie znajdują się: uniwersalny zasilacz, przejściówka do klawiatury (DIN/PS2), angielskojęzyczna instrukcja oraz cztery dyskietki ze sterownikami dla karty wideo, wbudowanej myszy i karty dźwiękowej.

Opisywany zestaw zawiera ponadto dwa akumulatory NiMH, które wystarczają na ok. 3 godziny pracy, wymienny twardy dysk oraz gniazdo kart PC Card (PCMCIA). Notebook jest wyposażony w dwukierunkowy port szeregowy i równoległy, wyjście dla dodatkowego monitora i klawiatury oraz wyprowadzenie szyny głównej przeznaczone do podłączania stacji dokowania. Altkom 486 PRO ma też, umieszczony przed , dwuklawiszowy trackball zgodny z PS/2, 9,5", kolorowy ekran LCD typu DSTN, (z możliwością ręcznej regulacji jasności i kontrastu), komplet gniazd audio oraz wewnętrzny mikrofon.

W środku komputera

Pod wyświetlaczem komputera jest umieszczona grupa diod, które sygnalizują podłączenie zasilania zewnętrznego, stan pracy twardego dysku i "przełączenie" klawiatury (caps, num i scroll lock). Nieco nietypowo, gdyż przed trackballem umieszczono wskaźniki poziomu naładowania akumulatorów, składające się z dwukolorowych diod (dla każdej z baterii po jednej) oraz wewnętrzny mikrofon. Altkom 486 PRO może być wyposażany w procesory od 486SX/33 do 486DX4/100 i 4 MB RAM (maks. 36 MB). Pamięć można rozbudować do 36 MB po dokupieniu dodatkowego, specjalizowanego modułu.

Na wyjątkowo małej, jednoczęściowej płycie głównej przejrzyście (serwis, chłodzenie) rozmieszczono: procesor ze sporym radiatorem, układy BIOS-u (Award 4.05), sterownik wideo (1 MB VLB) Cirrus Logic oraz kartę dźwiękową zgodną z SoundBlaster. Oprócz tego we wnętrzu notebooka znajdują się: gniazdo PC Card Type IV (PCMCIA), kieszeń na wymienny dysk twardy o wysokości maks. 19 mm, sterowany termostatem wentylator oraz stacja dyskietek 1,44 MB.

Zarządzanie poborem energii

Jakkolwiek zamontowany w notebooku układ BIOS firmy Award należy do dość nowoczesnych - automatycznie rozpoznaje typ dysku i współpracuje z układami minimalizującymi zużycie energii (Power Management Unit), szkoda, że w towarzyszącym mu programie SETUP brak jest możliwości ustawiania takich opcji jak suspend oraz suspend-to-disk (zawieszanie pracy komputera z zapisaniem aktualnego stanu na dysk). W zasadzie można jedynie nakazać wyłączanie dysku stałego po zadanym czasie nieaktywności oraz po załadowaniu odpowiednich sterowników w podobny sposób sterować pracą wyświetlacza LCD.

Opisane zubożenie funkcji BIOS dziwi trochę w zestawieniu z innymi cechami tego komputera. Przewidziano w nim bowiem np. możliwość ustawienia dźwiękowego sygnału wyczerpywania się akumulatorów, regulację jasności, kontrastu i głośności bezpośrednio z klawiatury (kombinacja Fn+odpowiedni klawisz funkcyjny) oraz, zgodnie z obecną modą, ograniczono możliwość ładowania baterii w czasie pracy. Akumulatory ładują się tylko po wyłączeniu komputera wyłącznikiem sieciowym, co ma spore znaczenie dla przedłużenia ich żywotności - akumulator wytrzymuje bowiem ok. 500 cykli ładowania/rozładowania i "pamięta" ile razy był ładowany.

W praktyce

Notebook Altkom 486 PRO z procesorem 486DX2/66, dzięki szybkiej jednostce centralnej wspomaganej przez 128 kB zewnętrznego cache (Norton SI=132), wydajnemu dyskowi (12 ms) oraz sporej ilości pamięci RAM pozwala efektywnie korzystać z aplikacji środowiska Windows. Z powodzeniem można uruchamiać Excel 5.0, MS Word 6.0, Access i inne, podobnie rozbudowane, okienkowe programy, korzystać z dobrodziejstw OLE 2.0 itd. Ze względu na zastosowany typ wyświetlacza, komputer nie nadaje się zbytnio do pracy z poważnymi programami graficznymi i wyświetlania animacji.

Możliwość korzystania z dodatkowej klawiatury i zewnętrznego monitora VGA, także w trybie simul-scan (LCD+CRT), przydaje się podczas pracy stacjonarnej. Karta wideo umożliwia uzyskanie rozdzielczości do 1024 x 748 x 256 na zewnętrznym monitorze. Można także zablokować wbudowany trackball i podłączyć zewnętrzną mysz, którą komputer rozpoznaje bezbłędnie.

W czasie eksploatacji, problemów dostarczyć może wbudowana karta dźwiękowa. Ma ona spore możliwości, ale ujawniają się one jedynie wówczas, gdy korzystamy z zewnętrznego wzmacniacza oraz mikrofonu. W innym przypadku np. po uruchomieniu dołączonego programu Extended Recorder, dźwięk jest nieczysty, a odgłosy pracy twardego dysku towarzyszą wszelkim nagraniom z wewnętrznego mikrofonu.

Podsumowanie

Komputer Altkom 486 pro może być odpowiednim narzędziem dla osób, które posługują się bazami danych, korzystają z edytora tekstów lub innych tego typu programów, a ich praca wymaga przenoszenia się w różne miejsca. Mam tu na myśli np. księgowych, dziennikarzy, prawników itd. Nie można go natomiast polecić grafikom lub użytkownikom oprogramowania CAD.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200