Norton Utilities dla sieci

Narzędzia administratora mogą monitorować dyski twarde z centralnego punktu sieci

Narzędzia administratora mogą monitorować dyski twarde z centralnego punktu sieci

Norton Utilities Administrator (NUA), wersja 1.0 firmy Symantec oddaje w ręce administratora sieci komputerowej narzędzia umożliwiające zarządzanie z centralnego punktu diagnostyką i usuwaniem nieprawidłowości dysków DOS-owych stacji roboczych. Podobnie jak Norton Utilities dla DOS i Windows, NUA umożliwia rejestrowanie krytycznych informacji z sektora bootującego dysku twardego, które administrator może użyć do naprawy dysku w przypadku jego uszkodzenia. Informacje te są rejestrowane w bazie danych na serwerze sieci.

NUA może pracować w różnych środowiskach sieciowych: Novell Netware (od 2.15 do 4.0), Microsoft LAN Manager 2.15 (i późniejsze), IBM LAN Server 2.0 (i późniejsze), DEC Pathworks 4.1 oraz Banyan Vines 4.5 (i późniejsze) włączając w to StreetTalk. Omawiane tu testy przeprowadzono w środowisku NetWare, dla wersji 3.12 i 4.01. Testy uwzględniały zarówno starszą powłokę systemową NETX oraz nowszą technologię Virtual Loadable Modules. Nie zanotowano problemów z żadną z nich.

Testowanie NUA odbyło się wg planu opracowanego dla jednostanowiskowego Norton Utilities w wersji 8.0 zmodyfikowanego tak, aby dostosować go do środowiska sieciowego.

Charakterystyka

NUA składa się z trzech głównych aplikacji: dwóch tzw. agentów (programów monitorujących pracujących w tle) dla stacji roboczej: NDDnet i NArescue, uruchamianych w czasie logowania za pomocą skryptów jako programy DOS oraz Nadmin, Windowsowej aplikacji która odzwierciedla konsolę administratora.

NDDnet, sieciowa wersja Norton Disk Doctor, testuje dyski stacji roboczych rejestrując wyniki w bazie danych na serwerze. Program ratowniczy, NArescue, kopiuje do tej bazy informacje z boot sektora stacji roboczych.

Symantec oferuje NDDnet i NArescue dwóch rodzajów: segmentujący i niesegmentujący. Wersja segmentująca usuwa tymczasowo z pamięci program logujący umożliwiając w ten sposób uruchomienie agentów. Oba programy mogą pracować w konfiguracji standardowej i ze skompresowanym dyskiem. Dyski mogą mieć pojemności do 2 GB.

Częstotliwość uruchamiania agenta stacji roboczej daje się konfigurować. W momencie uruchomienia NUA rejestruje identyfikator węzła sieci, w której pracuje stacja robocza i nazwę użytkownika.

Disk Doctor testuje dysk bootujący stacji roboczej wykorzystując ten sam zestaw testów, jak w wersji jednostanowiskowej. Z założenia NDDnet nie wykonuje testowania nośnika, ale możliwe jest skonfigurowanie tego i innych testów dla każdej stacji roboczej z osobna. Możliwe jest także konfigurowanie globalne, ale z wyłączeniem testu nośnika.

Domyślna konfiguracja wyklucza automatyczne naprawianie napotkanych błędów. NDDnet może być skonfigurowany przez administratora tak, by naprawiał napotkane na stacji roboczej błędy po spełnieniu określonych warunków.

Program ratowniczy rejestruje w bazie danych krytyczne informacje takie, jak dane z CMOS-a, rekordy bootujące oraz tablice partycji. Program może być skonfigurowany tak, że rejestruje informacje globalnie lub dla każdej stacji oddzielnie. Kiedy dane zostaną zarejestrowane można przy użyciu konsoli utworzyć dla dowolnej stacji roboczej dysk ratowniczy, który może być użyty do startowania stacji i przywracania zapisanych informacji.

Lista wszystkich stacji roboczych sieci zarejestrowanych w bazie jest dostępna dla administratora w postaci zbliżonej do arkusza kalkulacyjnego. Stację można zidentyfikować poprzez jej adres lub nazwę użytkownika, który ostatni uruchomił agentów NUA. Lista zawiera także statystykę błędów dla każdej stacji, możliwy jest także dostęp do szczegółowych raportów z diagnostyki przeprowadzonej przez program Disk Doctor.

Wydajność

Instalacja i konfiguracja: Możliwe jest zainstalowanie w sposób automatyczny wszystkich narzędzi NUA na serwerze lub dokonanie instalacji selekcjonując konkretne narzędzia. Zanim rozpocznie się instalację należy uruchomić Windows. Jednakże bardzo miłym zaskoczeniem było stwierdzenie, że w przypadku próby instalacji z poziomu DOS program sam uruchamiał Windows, zamiast wyświetlania dobrze wszystkim znanego komunikatu o błędzie "This program requires Microsoft Windows".

Instalacja NUA w środowisku innym niż NetWare wymaga modyfikacji login-skryptu lub jego odpowiednika. Dobrym pomysłem jest możliwość dokonania tej modyfikacji automatycznie w środowisku NetWare. Pozytywnie oceniamy także wyposażenie NUA przez Symantec w narzędzie do automatycznego "odinstalowania" programu.

Jak można się spodziewać po produkcie Symanteca procedura instalacyjna doskonale radzi sobie z manipulowaniem w środowisku Windows. Chociaż odkryliśmy pewne, jednak niezbyt poważne, pułapki dotyczące NetWare, oceniamy metodę instalacji jako satysfakcjonującą.

Działanie agentów: Zainstalowane zostały wersje agentów, które segmentują pamięć. Oznacza to, że w przypadku braku pamięci RAM na stacji roboczej, agenci przesuną LOGIN.EXE z pamięci konwencjonalnej do pamięci extended, expanded lub na dysk, w zależności od tego co w danym przypadku jest możliwe.

W czasie testów stwierdzono w dwóch szczególnych przypadkach problemy z przełączaniem pamięci. Jednak poza nimi programy działały bez trudności. Gdy na stacji zainstalowana jest pamięć odpowiedniej wielkości praca NDDnet i NArescue zajmuje ok. 30 s z czasu przeznaczonego na logowanie w systemie. Gdy wielkość pamięci była ograniczona NDDnet działał trochę wolniej, a NArescue potrzebował ok. 2 min.

Sprawdzanie danych: Przyjazny użytkownikowi interfejs programu NUA powoduje, że przeglądanie zgromadzonych danych jest bardzo łatwe. Program Nadmin informuje o stwierdzonej liczbie błędów w sposób czytelny w kolumnie bazy danych Unrepaired Errors (nie naprawione błędy) oraz wyświetlając na czerwono tę informację, gdy przegląda się szczegóły dotyczące stacji roboczej. Naciśnięciem klawisza myszki można zaznaczyć, że błędy mają być naprawione przy następnym uruchomieniu NDDnet.

Po naprawieniu błędów informacja została przesunięta do właściwej kolumny bazy danych, a NDDnet wygenerował kompletny raport. NUA umożliwia graficzne zobrazowanie ujawnionych błędów oraz eksport danych do różnych formatów. Sposobowi odczytywania danych przyznano ocenę celującą.

Naprawa dysku twardego: Po naprawieniu błędów, informacja zapisana w bazie danych została wykorzystana, aby z pomocą funkcji Undo przywrócić na dysku stan poprzedni. Procedura ta zadziałała bezproblemowo, umieszczając błędy na swoich poprzednich miejscach. Kilka kolejnych ruchów myszką i następne uruchomienie NDDnet przywróciło zdrowie naszym dyskom. Testy ujawniły, że procedura tworzenia ratowniczej dyskietki nie konfiguruje jej jako dyskietki bootującej. Jednak poza problemami z dyskietką ratowniczą stwierdziliśmy, że zdolności NUA do odzyskiwania utraconych informacji są bez zarzutu.

Dokumentacja

Stwierdziliśmy, że dokumentacja dostarczona z NUA składająca się z 47- stronicowej książeczki, pomocy on-line oraz zbioru README jest nie wystarczająca dla zapewnienia bezproblemowej pracy. Chociaż generalnie sama w sobie dokumentacja nie jest zła, to jednak nie zawiera ona informacji, których potrzebuje administrator sieci. W książce zawarte są często odnośniki do pomocy on-line, jednak nie porusza ona wielu aspektów Nadmin, a czasami odnosi się do funkcji, które nie zostały zaimplementowane. W związku z tym dokumentacja uzyskała niską ocenę.

Wartość

NUA oferuje szereg ułatwień dla administratora sieci: taki sposób ochrony stacji roboczej przed uszkodzeniem, że nie ma konieczności obawiania się iż użytkownik uniemożliwi lub zakłóci instalację, monitorowanie z centralnego punktu poprawności działania wszystkich bootujących dysków stacji roboczych oraz gotowy sposób odtwarzania uszkodzonych dysków. Nawet jeżeli nie musimy odtwarzać dysku, wartością samą w sobie jest poszerzenie naszej wiedzy przez używanie tego programu.

Podobnie, jak to jest w przypadku oprogramowania do wykonywania kopii zapasowych, jeżeli administrator sieci nie będzie naprawdę potrzebował NUA, nie wykorzysta prawdziwej wartości tego programu. Porównując koszt ręcznego odtwarzania nie chronionego dysku oraz przyjmując stawkę konsultanta w wysokości 75 USD/godz. i czas ok. 2 godz. na naprawę dysku, koszty NUA zwrócą się już po dwóch uszkodzeniach dysków. Oceniamy, że NUA jest bardzo dobrym narzędziem dla tych, dla których jest przeznaczony, czyli administratorów sieci i personelu serwisowego.

Od tłumacza: Podane ceny dotyczą rynku w USA. Biorąc pod uwagę warunki w Polsce i przyjmując niemałą przecież stawkę 500 tys. zł za godz. pracy specjalisty od odtwarzania dysku, zakup NUA zwróciłby się po 8 awariach dysków. Innym, ale mało prawdopodobnym rozwiązaniem, byłoby określenie ceny pakietu na rynku polskim na równowartość ok. 50 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200