Normalne narzędzie pracy

Rozwiązania wideokonferencyjne znane są z zastosowań w medycynie i wojsku. Coraz częściej wykorzystywane są nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, lecz w zwykłej, codziennej pracy rozmaitych urzędów i instytucji.

Przesłuchanie świadków czy podejrzanych na odległość przez prokuratora prowadzącego sprawę, to chyba najbardziej znany powszechnie za sprawą telewizji przykład zastosowania technik wideokonferencyjnych w sektorze publicznym.

"Jeżeli w połączeniu na odległość uzyskuje się tę samą skuteczność, co w kontaktach bezpośrednich, to nie potrzeba wydawać środków na wyjazdy. Pod warunkiem, że wideokonferencji nie traktuje się jak gadżetu, lecz jako normalne narzędzie pracy"

Wojciech Pelc, kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych w Urzędzie Miasta Poznania

Rozwiązanie to może być stosowane jednak nie tylko wtedy, gdy przesłuchiwany z różnych powodów nie może przekroczyć granic kraju. Może być wykorzystywane również z przyczyn ekonomicznych. Transport więźniów z zakładu karnego w jednym mieście do prokuratury w innym mieście nie jest tani. Zajmuje też sporo czasu, który można by poświęcić na inne czynności procesowe, przyspieszające zakończenie sprawy. Poza tym, konwojowanie więźniów nie zawsze jest bezpieczne. Wymiar sprawiedliwości może posłużyć się wideokonferencją także w innych okolicznościach. Na przykład dla okazania czy identyfikacji podejrzanego, ale też w celu umożliwienia rodzinie kontaktu z osadzonym. Powszechne jest już dzisiaj rejestrowanie rozpraw sądowych czy przesłuchań. W razie potrzeby można bardzo szybko odnaleźć potrzebny fragment.

Rozwiązania wideokonferencyjne znane są też z zastosowań w medycynie i w wojsku oraz w miejscach

posiadających utrudniony kontakt z otoczeniem, na przykład na platformach naftowych. Wykorzystywane są do ratowania życia i zdrowia, w celach logistycznych, dla zapewnienia kontaktów z rodziną czy uzyskania wsparcia psychologicznego. Coraz częściej znajdują już jednak zastosowanie nie tylko w sytuacjach ekstremalnych, lecz w zwykłej, codziennej pracy różnych urzędów i instytucji. Także w polskiej administracji.

Między urzędnikami i obywatelami

Coraz częściej w naszym kraju w technice cyfrowej rejestrowane są na przykład obrady sesji rad miast czy gmin. W Poznaniu już od kilku lat jest prowadzona transmisja z obrad Rady Miasta w Internecie. Transmitowane są też inne, ważne wydarzenia w mieście, na przykład I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny. "W sieci obejrzało go więcej osób niż na sali koncertowej. Wśród zalogowanych internautów były osoby z całego świata" - mówi Wojciech Pelc, kierownik Oddziału Serwisów Informacyjnych w Urzędzie Miasta Poznania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200