Nordea: cztery kraje w jednym systemie

Do systemu Globus pracującego w centrum obliczeniowym Nordea Bank Polska podłączono już Litwę (luty) i Estonię (pierwszy tydzień lipca). Po wakacjach korzystać będzie z niego także Łotwa. Do połowy 2008 r. z Polski obsługiwane będą wszystkie znaczące systemy informatyczne wykorzystywane w Polsce i Krajach Bałtyckich.

Przypomnijmy, Nordea Bank postanowił dokonać centralizacji systemów produkcyjnych. Wybrany scenariusz obejmuje przeniesienie do Polski wszystkich systemów informatycznych wykorzystywanych obecnie na Litwie, Łotwie i w Estonii. Wiąże się to z budową nowego centrum przetwarzania danych dla Nordea Bank Polska. "Powstanie ono w Gdyni i będzie miało powierzchnię 300-400 m.kw. Nasze obecne centrum przetwarzania stanie się ośrodkiem zapasowym" - opowiada Monika Płocke, dyrektor IT w Nordea Bank Polska na Polskę i kraje Bałtyckie.

Jednym z pierwszych, realizowanych wspólnie, ponadregionalnych projektów było rozbudowanie i wdrożenie dla krajów nadbałtyckich systemu bankowości elektronicznej dla klientów indywidualnych, stosowanego wcześniej w Polsce. Równolegle przenoszone są do centrum w Gdyni lokalne instalacje systemu Globus, obecnie obsługujące Litwę i Estonię. Docelowo do Polski przeniesione zostaną jednak wszystkie duże systemy, w tym system kartowy, obsługa użytkowników Windows, instalacja serwera Exchange. "Lokalnie na pewno pozostaną działy help desk, choć przygotowujemy się właśnie do wdrożenia nowego, obsługującego je systemu, pracującego w naszym centrum obliczeniowym w Polsce" - mówi Monika Płocke.

Przedstawiciele Nordea Banku postanowili także stworzyć ponadregionalną organizację odpowiedzialną za rozwój oprogramowania, w tym uzupełnianie go o nowe produkty oferowane w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. Obecnie pracuje w niej 150 osób, z czego większość, bo 100 w Polsce. Co roku ich liczba w polskim oddziale - w związku z rozwojem banku lokalnie (planowane jest m.in. zwiększenie liczby placówek o 150) i przejmowaniem kolejnych zadań ponadregionalnie - ma się jednak zwiększać o ok. 30 osób rocznie, jeśli nie więcej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200