Nokia zmienia strategię, będzie korzystać z systemu Windows Phone 7

Wedle zapowiedzi kolejne generacje telefonów marki Nokia będą bazować przede wszystkim na mobilnej platformie Windows. Fiński koncern dołączy do grona partnerów Microsoftu w zakresie rozwiązań mobilnych. Obie firmy mają również współpracować m.in. w obszarze reklam mobilnych oraz rozwiązań lokalizacyjnych. Zapowiadany jest jednak dalszy rozwój systemów Symbian i MeeGo.

Partnerstwo firm Nokia i Microsoft ma być ukierunkowane na rozbudowę ekosystemu rozwiązań i usług związanych z oprogramowaniem Windows Phone. Obie firmy mają również ściśle współpracować w zakresie budowania strategii rozwoju tej platformy oraz tworzenia aplikacji mobilnych. Fiński koncern ma również aktywnie angażować się w prace rozwojowe systemu Windows Phone 7. Na mocy zawartego porozumienia Microsoft zyska także dostęp do rozwiązań sprzętowych koncernu Nokia. Współpraca dotyczyć ma również lokalizacji oprogramowania. Planowane są też wspólne inicjatywy sprzedażowe.

Zgodnie z ujawnionymi informacjami w kolejnych generacjach telefonów fińskiego producenta wykorzystane zostaną m.in. niektóre mechanizmy zaczerpnięte z platformy reklamowej Microsoft adCenter. Umowa partnerska ma również przewidywać m.in., że oprogramowanie Nokia Maps zostanie zintegrowane z wyszukiwarką internetową Microsoft Bing.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Współpraca ma przynieść korzyści w zakresie popularyzacji dodatkowych usług bazujących na możliwościach systemu Windows Phone, w tym m.in. usług z zakresu cloud computing. Plany przewidują również integrację systemów dystrybucji aplikacji. Najprawdopodobniej usługi Ovi Store staną się częścią platformy Microsoft Marketplace.

Nowa, bazująca na bliskiej współpracy z koncernem Microsoft, strategia rynkowa firmy Nokia ma w pierwszej kolejności pozwolić na odwrócenie notowanych od kilku lat trendów spadkowych oraz poprawę pozycji konkurencyjnej urządzeń fińskiego producenta względem rozwiązań mobilnych Apple oraz telefonów bazujących na systemie Android. Fiński koncern traci udziały w rynku urządzeń mobilnych od ponad trzech lat.

Warto dodać, że w 2007 roku podczas gdy udział rynkowy koncernu Nokia szacowano na ok. 50 proc., Apple kontrolował tylko 2,7 proc. rynku rozwiązań mobilnych. W ciągu ostatnich trzech lat sytuacja zmieniła się diametralnie. Z analiz firmy Gartner wynika, że tylko na co trzecim (30,8 proc.) telefonie sprzedanym w czwartym kwartale 2010 roku widniało logo firmy Nokia. Koncern Apple kontrolował natomiast ok. 16 proc. rynku. W ubiegłym roku na sile przybrała również konkurencja w postaci mobilnej platformy Google Android. Na tym środowisku koncentrują się m.in. firmy Samsung, LG i HTC.

Z tych samych analiz firmy Gartner wynika także, że pod koniec 2010 roku udział rynkowy systemów mobilnych linii Windows, w tym Windows Phone 7, nie przekraczał 3,5 proc. Trudno więc dziwić się, że z perspektywy Microsoftu współpraca z fińskim koncernem ma przyczynić się przede wszystkim do popularyzacji oprogramowania Windows Phone 7 w ramach szerokiej gamy urządzeń mobilnych przeznaczonych dla różnych rynków i odbiorców.

Ujawniając informacje na temat nowej strategii przedstawiciele firmy Nokia ostatecznie ucięli szereg spekulacji dotyczących dalszych planów fińskiego giganta. Mówiło się m.in., że Nokia może skłonić się ku wykorzystaniu platformy Google Android, doinwestowaniu własnego środowiska MeeGo lub właśnie nawiązaniu współpracy z firmą Microsoft. Falę domysłów wywołał ujawniony na początku lutego br. wewnętrzny komunikat władz Nokii. Mówiono w nim o potrzebie przeprowadzenia zmian ukierunkowanych na wzmocnienie pozycji rynkowej koncernu. Zdaniem ekspertów plany zacieśnienia współpracy z koncernem Microsoft nie są zaskoczeniem.

We wrześniu ubiegłego roku stanowisko prezesa i dyrektora generalnego koncernu Nokia objął Stephen Elop, który wcześniej kierował działem aplikacji biznesowych koncernu z Redmond. Według analityków dzięki nawiązanej współpracy Nokia zyska dostęp do nowoczesnego, stworzonego pod kątem urządzeń przenośnych systemu operacyjnego, zdolnego do nawiązania skutecznej konkurencji z rozwiązaniami firm Apple i Google.

"Nowoczesny i konkurencyjny względem rozwiązań konkurentów system operacyjny to coś, czego firmie Nokia najbardziej brakowało, i czego nie była w stanie samodzielnie stworzyć. Środowisko rozwijane przez fiński koncern zaczęło coraz bardziej odbiegać zarówno od systemu wykorzystywanego przez telefony iPhone, jak i od platformy Android" - uważa Pete Cunningham, analityk firmy Canalys.

Przedstawiciele kierownictwa firmy Nokia zapowiadają jednak, że nie zamierzają wycofywać się z rozwoju platformy Symbian i oprogramowania MeeGo. Szczegółowe informacje na temat strategii rynkowej koncernu Nokia na najbliższe lata mają być ujawnione jeszcze dzisiaj.

Aktualizacja: 11 lutego 2011 10:51

Materiał uzupełniono o dalsze szczegóły dotyczące współpracy firm Nokia i Microsoft oraz wstępne komentarze analityków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200