Nokia wychodzi z ofertą budowy prywatnych sieci 5G SA

Firma zaprezentowała wczoraj rozwiązanie pozwalające budować prywatne, autonomiczne (z ang. standalone) sieci 5G. W przeciwieństwie do rozwiązań typu non-standalone, autonomiczna sieć 5G (w skrócie 5G SA) nie korzysta z istniejącej już infrastruktury 4G, dzięki czemu po wdrożeniu jej do pracy operator jest w stanie wykorzystać w stu procent zalety tej technologii.

5G

Dwie wersje infrastruktur 5G – standalone i non-standalone - zostały precyzyjnie zdefiniowane kilka lat temu przez organizację 3GPP, która zajmuje się standardami komunikacji mobilnej. I tak według definicji przyjętej przez 3GPP wersja non-standalone (w skrócie 5G NSA) to taka, która umożliwia operatorom wdrażanie sieci 5G na bazie istniejącej już sieci LTE, nie wprowadzając do jej infrastruktury zasadniczych zmian.

Mówiąc obrazowo w przypadku wdrożenia 5G NSA dolna warstwa całej infrastruktury działa w technologii 5G, a górna w starszej technologii LTE. W praktyce większość realizowanych obecnie wdrożeń 5G bazuje na modelu 5G NSA, z tym iż realizujące je firmy telekomunikacyjne zakładają, że z czasem przejdą w stu procentach na model 5G SA.

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Amerykanie już myślą o sieciach 6G
  • 5G to nowe możliwości dla telekomów

Nokia spodziewa się, że jej najnowsza oferta 5G SA spotka się z zainteresowanie tych firm i branż, których biznesy bazują w dużym stopniu na bardzo szybkiej komunikacji bezprzewodowej, a takie właśnie parametry - chodzi tu zarówno o dużą przepustowość, jak i o możliwie jak najmniejsze opóźnienia – oferuje technologia 5G.

Nokia proponuje klientom możliwość wdrażania prywatnej sieć 5G SA z wykorzystaniem platformy Nokia Digital Automation Cloud lub rozwiązania Nokia Modular Private Wireless. Komercyjne wdrożenia 5G SA bazujące na chmurowej platformie Digital Automation Cloud będzie można realizować od września tego roku, natomiast te bazujące na rozwiązaniu Modular Private Wireless pojawią się w ofercie firmy w pierwszym kwartale 2021 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200