Nokia wspólnie z Microsoftem chce walczyć o klientów korporacyjnych

Pierwszym efektem współpracy obu firm jest aplikacja łącząca funkcje komunikatora internetowego i systemu wspierającego pracę zespołową. Oprogramowanie Microsoftu ma pomóc fińskiemu gigantowi w walce konkurencyjnej z producentem terminali BlackBerry. Jeszcze w tym roku na biznesowe telefony fińskiego producenta trafić mają dedykowane wersje aplikacji pakietu Microsoft Office.

Oprogramowanie Microsoft Communicator Mobile for Nokia to pierwszy owoc zapowiedzianej w sierpniu zeszłego roku współpracy koncernów Nokia i Microsoft. Funkcjonalność aplikacji pozwalać ma m.in. na sprawdzenie dostępności znajomych oraz przesyłanie bezpośrednich komunikatów tekstowych, a także wiadomości SMS i poczty elektronicznej. Oprogramowanie integruje się m.in. ze standardową książką telefoniczną terminali Nokia. Technicznie aplikacja bazuje na platformie Microsoft Office Communications Server 2007 R2. Przedstawiciele fińskiego koncernu podkreślają, że w przyszłości funkcjonalność oprogramowania ma pozwalać na prowadzenie rozmów za pośrednictwem korporacyjnej sieci VoIP. Pierwotnie połączenia głosowe mają być realizowane w technologii GSM.

Od dziś aplikacja jest dostępna w serwisie Nokia Ovi Store. Na razie mogą z niej skorzystać użytkownicy telefonów Nokia E72 i E52. Lista obsługiwanych urządzeń ma być stopniowo rozszerzana. W przyszłości aplikacja Microsoft Communicator Mobile będzie najpewniej preinstalowana w biznesowych terminalach firmy Nokia. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że jeszcze w tym roku na biznesowe telefony fińskiego producenta trafić mają również dedykowane wersje aplikacji pakietu Microsoft Office. Szczegółowych informacji na ten temat nie podano.

Zdaniem analityków jest to również wyraz istotnej zmiany w polityce koncernu z Redmond. Dotychczas Microsoft oferował podobne rozwiązania tylko dla terminali opartych na platformie Windows Mobile. “Udostępnienie klienta Office Communications Server dla terminali wykorzystujących środowisko Symbian to krok w dobrą stronę" - mówi Steve Blood, analityk i wiceprezes firmy Gartner. Według niego jeśli Microsoft zareaguje zgodnie z oczekiwaniami rynku, to niebawem pojawią się podobne aplikacje przeznaczone dla iPhone`a, urządzeń opartych na platformie Google Android, a nawet terminali BlackBerry. Bez wątpienia współpraca firm Nokia i Microsoft to początek ofensywy wymierzonej bezpośrednio w kanadyjską firmę Research In Motion. Producent urządzeń BlackBerry od dawna oferuje narzędzia pozwalające na integrację środowiska BlackBerry Enterprise Server z podobnym oprogramowaniem innych dostawców, w tym również Microsoftu. Od dziś analogiczne narzędzie ma również gigant z Redmond.

Czytaj też:

BlackBerry Mobile Voice System 5 i system BlackBerry 6

HP przejmuje Palma za 1,2 mld dolarów

MeeGo: nowy system operacyjny już dostępny dla deweloperów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200