Nokia stawia na wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość

Marka Nokia kojarzy się wszystkim z telefonami komórkowymi. Jednak już wkrótce może być znana z produktów wspierających takie technologie, jak AI (Artificial Intelligence; sztuczna inteligencja), VR (Virtual Reality; wirtualna rzeczywistość) oraz AR (Augmented Reality; rzeczywistość rozszerzona).

Nokia nawiązała bowiem współpracę i podpisała stosowne porozumienie z jednym z największych chińskich producentów smartfonów (Xiaomi). Przewiduje ona, że obie firmy będą mogły korzystać na zasadzie wzajemności z opatentowanych przez siebie technologii.

Będą to głównie technologie sieciowe (przede wszystkim te, które są stosowane w sieciach IoT), jednak obie firmy deklarują również z naciskiem, że są zamierzają wspólnie pracować nad rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, wirtualną rzeczywistość oraz rzeczywistość rozszerzoną.

Zobacz również:

  • Meta VR nie zachwyca klientów. "Fajna zabawa w małych dawkach"
  • Prywatne sieci 5G - przyszłość komunikacji w przedsiębiorstwach
  • Nvidia wierzy w metaverse, ale w branży motoryzacyjnej

Firma Xiaomi ma już pewne doświadczenie w projektowaniu urządzeń bazujących na sztucznej inteligencji. Wprowadziła na przykład na początku tego roku inteligentnego asystenta Kuri, który pomaga użytkownikom obsługiwać urządzenia audio. To samo można powiedzieć o wirtualnej rzeczywistości. Tu firma może się pochwalić wysokiej klasy słuchawkami Mi HiF, które wspierają technologię VR.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200