Nokia sprzedaje prawa do komercyjnej dystrybucji środowiska Qt

Sprzedaż komercyjnych licencji dla pakietu programistycznego Qt przejmie fińska firm Digia. Spółka będzie również odpowiedzialna za świadczenie powiązanych usług. Nokia zamierza jednak nadal angażować się w rozwój bibliotek i narzędzi programistycznych wchodzących w skład pakietu Qt.

W ramach zawartego porozumienia fińska spółka przejmie również obsługę ponad 3,5 tys. użytkowników komercyjnych wersji pakietu Qt. Prawa do bibliotek i narzędzi programistycznych Qt koncern Nokia zyskał w 2008 roku, wraz z przejęciem norweskiej firmy Trolltech. Po zamknięciu transakcji do firmy Digia przejdzie również kilkunastu pracowników koncernu Nokia, odpowiedzialnych m.in. za konsulting oraz sprzedaż i marketing rozwiązań programistycznych Qt. Zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami nowy właściciel praw do komercyjnych wersji pakietu Qt zamierza koncentrować się na popularyzacji wchodzących w jego skład narzędzi programistycznych wśród dostawców oprogramowania dla komputerów biurowych oraz systemów wbudowanych. Wartości transakcji nie ujawniono.

Sprzedaż praw do komercyjnej dystrybucji i świadczenia powiązanych usług nie oznacza jednak, że fiński koncern zamierza całkiem wycofać swoje zaangażowanie w rozwój środowiska Qt. Platforma ma być rozwijana m.in. pod kątem systemów Symbian i MeeGo. Jednocześnie władze koncernu Nokia nie planują żadnych działań w zakresie przystosowania środowiska Qt do współpracy z systemem operacyjnym linii Windows Phone. Warto dodać, że w czerwcu ubiegłego roku przedstawiciele kierownictwa koncernu Nokia zapowiedzieli również chęć zaangażowania w prace rozwojowe niezależnych deweloperów. Nie podano jednak konkretnego terminu otwarcia prac deweloperskich dla społeczności programistów.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA

Zgodnie z przyjętą w lutym br. strategią rynkową kolejne generacje zaawansowanych telefonów marki Nokia będą bazować na środowisku Windows Phone. Na mocy porozumienia z firmą Microsoft fiński koncern zyska m.in. prawo do modyfikowania standardowych wersji mobilnego systemu operacyjnego Windows pod kątem własnych potrzeb. Pierwsze telefony firmy Nokia bazujące na platformie Windows Phone mogą trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Mniej zaawansowane telefony będą bazować na środowisku Symbian. Z kolei system MeeGo ma być wykorzystywany m.in. w innego rodzaju urządzeniach mobilnych - m.in. terminalach klasy tablet.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200