Nokia: popyt na komórki nie słabnie

W tym roku na światowy rynek trafi 780 mln telefonów komórkowych - zapowiada fiński producent. Wcześniejsza prognoza zakładała sprzedaż na poziomie 760 mln komórek. Nokia w minionym kwartale wprowadziła na rynek 66 mln telefonów. Przychody koncernu zwiększyły się do 8,4 mld euro z 7,1 mld euro w trzecim kwartale ubiegłego roku. Zysk netto wzrósł o 29 proc. do 881 mln euro.

Nokia: popyt na komórki nie słabnie

Nowe telefony 'biznesowe' Nokia

Według wyliczeń spółki, w III kw. wszyscy dostawcy sprzedali ok. 199 mln telefonów komórkowych, co stanowi wzrost o 29,5 proc, wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Swój udział w rynku Nokia szacuje na 33 proc., wobec 32 proc. rok wcześniej.

Producent z Finlandii sprzedał 66,6 mln sztuk telefonów - w tym także swój miliardowy aparat. Kolejny kwartał, jak zapowiada spółka, ma przynieść dalszy wzrost sprzedaży komórek marki Nokia m.in. dzięki popytowi w krajach rozwijających się. Ponadto czwarty kwartał to przede wszystkim okres zakupów przedświątecznych.

Zdaniem Nokii w III kw. dostawy smartphone'ów sięgnęły poziomu 14 mln sztuk, wobec 5,2 mln rok wcześniej. Udział fińskiego producent a w tym segmencie sięga prawie 50 proc. - Nokia sprzedała w minionym kwartale- 7,1 mln zaawansowanych telefonów komórkowych. (2,9 mln rok wcześniej).

Łączna sprzedaż sięgnie 780 mln sztuk - szacuje fińska spółka podnosząc wcześniejszą prognozę sprzedaży na poziomie 760 mln sztuk. Dla porównania w ubiegłym roku sprzedano ok. 670 mln telefonów.

Rynek sieci się nasyca

Nokia: popyt na komórki nie słabnie

Model 1110 na rynki wschodzące

Nieco gorzej idzie Nokii sprzedaż infrastruktury do sieci komórkowych. W III kw. jej wartość wyniosła 1,55 mld euro, co oznacza wzrost o tylko 2 proc. wobec analogicznego okresu rok wcześniej. Zysk operacyjny tego działu w III kw. zmniejszył się o jedną piąta z 197 do 157 mln euro. Dosyć dobrze spółka rodzi sobie z pozyskiwaniem kontraktów w Ameryce Łacińskiej i Azji Pacyficznej. Poziom sprzedaży na rynkach EMEA i USA pozostał niezmieniony, niższe przychody spółka zanotowała w Chinach. W celu poprawy swojej pozycji na tamtejszym rynku Nokia uruchomiła centrum badawczo-rozwojowe w prowincji Sichuan.

Zarząd spodziewa się, że rynek ten wykaże w 2005 r. niewielki wzrost, wobec poprzednie roku. Inwestycje w krajach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze komórkowego służą zwiększaniu pojemności i optymalizacji zbudowanych sieci. Najwięcej pieniędzy operatorzy inwestują w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki, gdzie fiński producent ma duża mniejszą obecność i nie może na razie liczyć na znacznie zwiększanie przychodów.

Przypomnijmy, jakiś czas temu rynek obiegły plotki, że sieciowy dział Nokii miałby przejąć Cisco Systems. Strony zdementowały te pogłoski.

Według Nokii, we wrześniu br. łączna liczba użytkowników sieci komórkowych sięgnęła ponad 2 mld. Z kolei z telefonii trzeciej generacji korzysta już ponad 34,5 mln abonentów w 88 sieciach 3G na całym świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200