Nokia płonącą platformą?

Do mediów wydostał się komunikat prezesa firmy Nokia skierowany do pracowników. W dość dramatycznych słowach określa on sytuację firmy, wskazuje na potrzebę zmian i zapowiada nową strategię.

Nowa strategia Nokii ma zostać przedstawiona 11 lutego

Polecamy:

Zobacz też:

Prezes Nokii Stephen Elop

Pismo skierowane do pracowników Nokii zostało opublikowane w serwisie internetowym Engadget. Jego autentyczność nie została potwierdzona, ale wszelkie fakty wskazują, że takie jest. Już wcześniej pojawiły się informacje, które pokrywają się ze słowami prezesa Nokii zwartymi w tej wiadomości.

Stephen Elop, który od września zeszłego roku jest prezesem Nokii, stwierdza w swoim komunikacie, że firma ta jest płonącą platformą i szybko musi zmienić swoją strategię, jeśli ma nadal coś znaczyć na rynku.

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA

Sukcesy konkurencji

Prezes firmy wykazuje sukcesy, które w międzyczasie odniosły Apple i Google Android. Odebrały one Nokii przewodnictwo na rynku telefonów. Pierwszy iPhone ukazał się w 2007 roku, a my wciąż nie mamy urządzenia, które dawałoby podobne doznania - powiedział Elop.

Android pojawił się na scenie nieco ponad 2 lata temu, a w tym tygodniu odebrał nam pozycję lidera w liczbie sprzedanych smartfonów. Niewiarygodne - dodaje Elop. Dostrzega on ogromny potencjał innowacji w Nokii, ale widzi, że firma nie dostarcza ich dość szybko.

Problemy Nokii

Myśleliśmy, że MeeGo będzie platformą, która przyniesie zwycięstwo wśród smartfonów, ale w tym tempie, przed końcem 2011 roku, możemy mieć tylko jeden produkt MeeGo na rynku - mówi Elop.

Z drugiej strony nie widzi on potencjału w Symbianie, który nie spełnia rosnących oczekiwań klientów i nie radzi sobie na rynkach wiodących (Ameryka Pn.). Nie nadaje się on również do rozwoju na innych platformach.

Prezes Nokii dostrzega także problemy na rynku tańszych telefonów, gdzie firma spotyka się obecnie z silną konkurencją tanich azjatyckich producentów. Wskazuje także na straty udziałów w rynkach, będących do tej pory twierdzami Nokii, jak Wielka Brytania, Rosja, Niemcy i Indonezja.

Stephen Elop uważa, że Nokia popełniała błędy i nie dostarczała innowacji na czas. Mówi także o braku wewnętrznej współpracy w firmie. Te błędy określa symbolicznie jako wylewanie benzyny na własną płonącą platformę.

Nowa strategia

Prezes Nokii zapowiada zmiany, które, jak wynika z tego komunikatu, będą rewolucyjne. Nowa strategia ma zostać zaprezentowana 11 lutego, a firma rozpocznie wtedy transformację zmierzającą do przywrócenia jej pierwszego miejsca na rynku.

Elop zachęca do radykalnej zmiany sposobu myślenia i zeskoczenia z płonącej platformy jaką jest obecna Nokia. Może to oznaczać skłonienie się do systemów operacyjnych jak Android lub Windows Phone 7, albo coś jeszcze innego.

Innym rozwiązaniem byłoby skupienie się na dopracowaniu MeeGo i uczynieniu z tej platformy doskonałego rozwiązania dla smartfonów firmy. Nokia ma odpowiedni potencjał do konkurencji na rynku smartfonów, a jedynie problemy w zarządzaniu sprawiają, że traci swoją pozycję. Więcej światła na przyszłość firmy rzuci jej nowa strategia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200