Nokia otwiera bibliotekę AI w dziedzinie telekomunikacji

To pierwsze na świecie przedsięwzięcie tego typu. Biblioteka zawiera przypadki użycia sztucznej inteligencji do optymalizacji szybkości, wydajności i skalowania sieci.

Nokia otwiera bibliotekę AI / Fot. Nokia

Nokia otwiera bibliotekę AI / Fot. Nokia

Nokia udostępniłą bibliotkę AI z przypadkami użycia dla dostawców usług telekomunikacyjnych, a wszystko w chmurze publicznej. Nowy serwis powstał we współpracy z Microsoft. Wykorzystuje ramy zabezpieczeń Nokii, jak również architekturę Microsoft Azure. Nokia, za pomocą usługi Nokia AVA z opcją AI-as-a-service, chce pomóc dostawcom usług komunikacyjnych sprostać wyzwaniom związanym z 5G i chmurą.

Sprawdź: Bootstrap

Zobacz również:

  • Nokia rozszerza produkcję w USA
  • Chmura prywatna – opcja warta rozważenia

Nokia przekonuje, że jej rozwiązanie może zintegrować AI z sieciami dostawców usług komunikacyjnych (ang. communication service providers - CSP) nawet 9 razy szybciej niż chmury prywatne. Samo skonfigurowanie danych dla przypadków użycia AI zajmuje z kolei ok. czterech tygodni.

W ciągu tygodnia od wdrożenia wstępnej konfiguracji danych dostawcy CSP mogą wdrożyć dodatkowe przypadki użycia AI AVA w wielu klastrach sieciowych i przydzielić zasoby w razie potrzeby. Ponadto struktura zabezpieczeń firmy Nokia na platformie Azure zapewnia izolację, separację i ochronę danych tak, jakby znajdowały się w chmurze prywatnej.

"Dostawcy CSP są pod ciągłą presją, aby obniżać koszty poprzez automatyzację procesów biznesowych za pomocą sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego" - powiedział Friedrich Trawoeger, wiceprezes ds. chmury i usług kognitywnych w Nokia, w oficjalnym komunikacie. "Aby sprostać wymaganiom rynku, firmy telekomunikacyjne zwracają się do nas po usługi Telco AI-as-a-Service. Nowa platforma AVA stanowi ważny kamień milowy w naszej strategii multi-cloud. Operatorzy mogą osiągnąć znacznie krótsze czasy wdrożenia i mają dostęp do biblioteki AI, aby poprawić wydajność sieci, obniżyć koszty i jednocześnie zmniejszyć wpływ na środowisko" - dodał.

Pobierz: 7zip

TPG, australijski operator telefonii komórkowej, podaje, że jest pierwszą firmą, która użyła Nokia AVA AI w chmurze publicznej. Przekonuje przy tym, że AVA pomaga m.in. przewidywać i rozwiązywać problemy, zanim one wystąpią.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200