Nokia – mamy najszybszą na świecie sieć 5G

Firma twierdzi, że jej bezprzewodowa sieć zbudowana w Teksasie (w Dallas) osiągnęła najwyższą na świecie prędkość 5G. Wykorzystując pasmo 800 MHz i funkcję Dual Connectivity (w skrócie EN-DC), sieć była w stanie przesyłać w szczytowym momencie dane z prędkością dochodzącą do 4,7 Gb/s.

Test odbył się to w ramach prób przeprowadzonych na komercyjnych stacjach bazowych eksploatowanych przez wiodących amerykańskich operatorów. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni abonentom niespotykane dotąd prędkości łączności szerokopasmowej w sieciach komórkowych, ale także umożliwi operatorom sprzedaż różnych usług dedykowanych dla przemysłu w tym aplikacji krytycznych i wrażliwych na opóźnienia.

Rekordową prędkość osiągnięto dzięki agregacji ośmiu kanałów o szerokości 100 MHz każdy w paśmie fal milimetrowych 28 GHz i 39 GHz, oraz 40 MHz pasma LTE w ramach technologii ‘dual connectivity’ (EN-DC) dostępnej w rozwiązaniu Nokia AirScale. Pozwala to na jednoczesne podłączenie urządzeń do sieci 5G i LTE, nadawanie i odbiór danych w obu technologiach radiowych jednocześnie.

Zobacz również:

  • Sieć 5G - jak wygląda w praktyce infrastruktura w Polsce?
  • Najtańszy iPad z 2022 roku może być ciekawym wyborem dla firm
  • Aplikacja TikTok bije rekordy pobrań

Oznacza to, że urządzenia mogą osiągać wyższą przepustowość niż w przypadku pojedynczego połączenia z siecią 5G lub LTE. Co ważne, uzyskana prędkość została osiągnięta zarówno w klasycznej architekturze 5G jak i wirtualnej (5G vRAN).

Jest to ważny i znaczący kamień milowy w rozwoju usług 5G w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w czasie, gdy łączność i przepustowość są tak istotne. Dowodzi to zaufania, jakim operatorzy darzą naszą globalną i kompleksową ofertę end-to-end oraz postępu, jakiego dokonaliśmy, aby zapewnić klientom najlepsze możliwe doświadczenia w zakresie usług 5G. Warto przy tym wspomnieć, że już teraz dostarczamy nasze stacje radiowe mmWave wszystkim największym amerykańskim operatorom i cieszymy się na dalszą ścisłą współpracę z nimi w przyszłości”, podkreślił Tommi Uitto, dyrektor ds. sieci mobilnych w Nokii.

Warto przypomnieć, że pod koniec zeszłego roku chińska firma Huawei pochwaliła się, że pobiła rekord szybkości transmisji danych 5G w konfiguracji „single user” (to znaczy takiej w której pojedynczy smartfon korzysta z usług sieci 5G). Wydarzenie to ( o który pisaliśmy tutaj) miało miejsce w Turcji (Istambuł), gdzie Huawei zbudowało z lokalną firmą telekomunikacyjną Turk Telecom eksperymentalną sieć 5G, z którą jej smartfon mógł wymieniać dane z szybkością 2,92 Gb/s.

Teoretycznie sieci 5G będą mogły w przyszłości pracować z szybkością dochodzącą nawet do 20 Gb/s. Jednak w praktyce nigdy jeszcze nie zbudowano takiej sieci, podczas których transmitowano dane w konfiguracji „single-user” z szybkością dochodzącą do 3 Gb/s. Do testów użyto smartfona Huawei Mate X wyposażonego w kartę SIM/5G firmy Turk Telecom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200