Nokia lub Ericsson: jedną z tych firm mogą kupić Amerykanie

Po decyzji Wielkiej Brytanii zezwalającej operatorom sieci komórkowych kupować sprzęt telekomunikacyjny od chińskie firmy Huawei (pod warunkiem, że nie będzie obsługiwać rdzeni takich systemów) w Internecie pojawiły się doniesienia mówiące o tym, że Amerykanie zastanawiają się czy nie kupić w takiej sytuacji jednej z firm rywalizujących na tym rynku z Huawei, takich jak Ericsson czy Nokia.

Informację taką potwierdził ostatnio serwis CNBC, który jest z reguły dobrze poinformowany i ma dostęp do tego typu poufnych wiadomości. Również doniesienia gazety The Financial Times piszącej, że reakcja Donalda Trumpa na decyzję podjętą przez rząd Wielkiej Brytanii była bardzo nerwowa i wręcz histeryczna, wydają się potwierdzać te spekulacje.

Prokurator generalny USA (William Barr) powiedziała kilka dni temu na jednej z konferencji, że administracja amerykańska szuka sposobów przeciwstawienia się firmie Huawei i rozważa kilka scenariuszy. Jeden z nich zakłada, że Amerykanie zaczną przejmować te firmy, które odgrywają wiodącą rolę na rynku rozwiązań 5G i w konsekwencji będą na nim z powodzeniem rywalizować z firmami chińskimi, w tym z Huawei.

Zobacz również:

  • Cyfrowy świat małych i średnich firm
  • Nokia opuszcza Rosję - decyzja nie wpłynie na wyniki finansowe
  • Amerykanie opóźniają wdrożenie 5G z powodu obaw linii lotniczych

Do firm takich należy z całą pewnością zaliczyć zarówno Nokię jak i Ericssona. Dlatego spekulacje sugerujące, że mogą one – lub jedna a nich, co jest bardziej prawdopodobne - zostać przejęte przez jedną z amerykańskich firm telekomunikacyjnych, nie są pozbawione podstaw. Amerykanie mieliby nad nim kontrolę i mogliby skutecznie stawić Huawei czoła w różnego rodzaju przetargach na dostawę sprzętu 5G .

Gdyby USA rzeczywiście kupiły np. skandynawskiego producenta sieci 5G, to nikt nie ma wątpliwości, że światowy rynek sieci komórkowych przeżyłby prawdziwą rewolucję. Pozostaje tylko pytanie, czy scenariusz taki przyczyniłby się do szybszego rozwoju tej części przemysły IT, czy też odwrotnie. Na tak zadanie pytanie póki co jest bardzo trudno odpowiedzieć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200