Nokia kusi deweloperów i operatorów dodatkowymi usługami

Władze fińskiego koncernu zamierzają rozwinąć ofertę usług dla twórców oprogramowania na platformę Windows Phone. Planowane jest też zacieśnienie współpracy z operatorami sieci komórkowych. Plany mają pozwolić na zwiększenie konkurencyjności rozwiązań firmy Nokia, a także wypromowanie urządzeń bazujących na mobilnej wersji środowiska Windows.

Z zapowiedzi, które padły podczas obywających się w Barcelonie targów Mobile World Congress wynika, że władze fińskiego koncernu planują uruchomienie kompleksowej platformy wspierającej niezależnych twórców oprogramowania. Władze firmy Nokia zamierzają udostępnić deweloperom m.in. usługi związane z rozliczaniem opłat za sprzedaż oprogramowania i promocją aplikacji. W stworzenie platformy zaangażowane mają być również duże koncerny dysponujące markami rozpoznawalnymi na rynku konsumenckim. Przedstawiciele firmy Nokia poinformowali o nawiązaniu współpracy z firmami takimi jak: Red Bull, Kraft Foods i Michelin. Zapowiadane usługi będą dostępne najpewniej wyłącznie dla twórców oprogramowania na platformę Windows Phone.

Planowane jest także zacieśnienie współpracy z dostawcami usług telekomunikacyjnych. Władze fińskiego koncernu zapowiadają, że będą wspierać twórców oprogramowania m.in. w zakresie kapitalizacji oprogramowania na platformę Windows Phone. "Współpraca z operatorami pozwoli na zniwelowanie jednej z głównych barier utrudniających sprzedaż aplikacji dla urządzeń mobilnych. Płatności za pośrednictwem operatorów ułatwią dystrybucję oprogramowania wśród - niemałej przecież - grupy użytkowników nieposiadających karty kredytowej" - podkreśla Stephen Elop, prezes i dyrektor generalny firmy Nokia. Początkowo wsparcie ma polegać m.in. na udostępnieniu deweloperom szeregu narzędzi i - opartych na współpracy z operatorami - usług związanych z naliczaniem opłat za sprzedawane aplikacje. Władze firmy Nokia podkreślają, że fiński koncern posiada obecnie stosowne umowy z ponad 140 operatorami z kilkudziesięciu krajów.

Zobacz również:

  • Nokia opuszcza Rosję - decyzja nie wpłynie na wyniki finansowe
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200