Nokia i Visa będą wspólnie tworzyć systemy płatności przez telefony komórkowe

W ramach współpracy ma powstać otwarta specyfikacja płatności bazująca na szybko rozwijających się technologiach WAP.

Fińska Nokia i Visa International zamierzają wspólnie tworzyć bezpieczne systemy płatności realizowanych przez telefony komórkowe.

W ramach współpracy ma powstać otwarta specyfikacja płatności bazująca na szybko rozwijających się technologiach WAP. Firmy liczą, że w ten sposób umożliwią instytucjom finansowym i operatorom telefonii komórkowej z całego świata oferowanie klientom bezpiecznych serwisów płatniczych dostępnych za pomocą telefonów zgodnych z WAP.

Ponadto firmy zamierzają współpracować przy tzw. bezprzewodowym portfelu elektronicznym, rozwiązaniu mającym znacznie uprościć dokonywanie bezprzewodowych transakcji.

W zeszłym roku Visa zapowiedziała podobne porozumienie z konkurentem firmy Nokia, Ericssonem.

Nokia planuje także zaoferować bazujące na serwerze WAP aplikacje, służące do bezpiecznego przesyłania w sieciach bezprzewodowych danych o płatnościach do instytucji finansowych. Pilotażowe wdrożenie tej usługi odbędzie w Szwecji i Finlandii w banku MeritaNordbanken.

Firmy zamierzają również testować płatności dokonywane za pomocą telefonów GSM wyposażonych w dualne karty mikroprocesorowe, zapewniające użytkownikowi jednocześnie korzystanie z funkcji karty SIM i karty płatniczej Visa.

***

MasterCard i Sonera opracują system płatności dla urządzeń bezprzewodowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200