Nokia i IBM łączą siły wokół WLAN

W ramach umowy IBM Global Services będzie pełnić funkcję integratora produktów firmy Nokia dla infrastruktury bezprzewodowej sieci LAN.

W ramach umowy IBM Global Services będzie pełnić funkcję integratora produktów firmy Nokia dla infrastruktury bezprzewodowej sieci LAN. Jednocześnie Nokia będzie nadal sprzedawać, za pośrednictwem istniejących kanałów dystrybucji, swoje rozwiązanie bezprzewodowej sieci lokalnej Operator Wireless LAN.

Zdaniem Paavo Aro, dyrektora generalnego ds. systemów WLAN w Nokia Networks: "Wkrótce nastąpi ogromny wzrost popytu na ogólnodostępną bezprzewodową sieć LAN, szczególnie ze strony klientów korporacyjnych. Według prognoz, w ciągu najbliższych czterech lat liczba punktów dostępu do tego typu sieci wyniesie na świecie 100 000.

Zobacz również:

  • Starlink dla pojazdów mobilnych
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Ogólnodostępna sieć LAN może oferować usługi bezprzewodowe w budynkach użyteczności publicznej, takich jak lotniska, hotele, centra konferencyjne, jak i na terenach firm. Przy użyciu karty dostępu do bezprzewodowej sieci LAN z certyfikatem Wi-Fi, podróżny może szybko uzyskać dostęp do Internetu oraz korporacyjnego intranetu. Certyfikat Wi-Fi zapewnia współpracę urządzeń bezprzewodowych działających w standardzie IEEE 802.11b.

Oparte na Wi-Fi rozwiązanie firmy Nokia Operator Wireless LAN może być wykorzystywane w wielu konfiguracjach oraz współpracować z istniejącymi kartami bezprzewodowych sieci LAN i nowymi wielofunkcyjnymi terminalami. Rozwiązanie to pozwala także na korzystanie z różnych typów autoryzacji, w tym karty SIM wykorzystywanej przez operatorów aparatów przenośnych. Od czerwca ub.r. Nokia oferuje specjalne karty WLAN wyposażone w gniazdo dla SIM.

Autoryzacja oparta na kartach SIM daje dostawcom usług możliwość oferowania klientom abonamentu na pojedyncze usługi i dostępu do danych GSM, GPRS i sieci bezprzewodowych LAN - przez laptopy i wielofunkcyjne terminale. Oznacza to także czerpanie korzyści z umów roamingowych pomiędzy członkami zrzeszenia GSM, dając bezpośredni dostęp ich klientów do punktów dostępowych na świecie.

Inną metodą autoryzacji obsługiwanej przez rozwiązanie Nokii są karty RADIUS, wykorzystywane przez dostawców bezprzewodowych usług internetowych (WISP).

Jak zapewniają przedstawiciele firm, celem współpracy IBM i Nokii nie ma być tworzenie z WLAN konkurencji dla oferty technologii komórkowych (jak dotąd podstawowych produktów Nokii), ale zbudowanie rozwiązań uzupełniających się. Nie zmienia to faktu, że obecnie część analityków rynkowych widzi w publicznie dostępnych sieciach WLAN zagrożenie dla rodzących się w bólach i pochłaniających olbrzymie fundusze sieci 3G.

Barierą w upowszechnianiu się usług publicznych WLAN w Europie może być to, że w niektórych krajach WLAN działające na częstotliwości 2,4 GHz (Wi-Fi) wciąż nie są legalne. Innym problemem jest kilka, opartych na 802.11, standardów promowanych przez Wireless Ethernet Compatibility Alliance (WECA), w tym Wi-Fi (802.11b) i Wi-Fi5 (802.11a). W USA popularny staje się 802.11a. W Europie producenci skupieni w HiperLAN2 Global Forum, a także European Telecommunications Standardization Institute (ETSI), promują standard HiperLAN2. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, bo niektórzy europejscy producenci chcą oferować produkty zgodne ze standardem 802.11h.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200