Nokia: do naszych telefonów da się włamać

Daniel Shugrue, przedstawiciel koncernu Nokia, oświadczył, że do telefonów firmy, pracujących pod kontrolą systemy S60 Symbian, da się włamać. Zastrzegł jednak, że jest to zadanie niezwykle trudne i wymaga od "włamywacza" niezwykłych umiejętności.

Oświadczenie takie przedstawiciel Nokii złożył w ramach komentarza do informacji podanych przez gazetę Tacoma News Tribiune, która opublikowała reportaż o włamaniach do telefonów komórkowych. "Czy to [włamanie do telefonu - red.] jest technicznie możliwe? Tak, moim zdaniem jest - potwierdzają to opinie ekspertów z firm IBM, McAffe czy Symantec" - oświadczył Daniel Shugrue, zastrzegając jednak od razu, że w przypadku urządzeń pracujących pod kontrolą systemu S60 Symbian jest to zadanie niezwykle trudne, które może zostać wykonane jedynie przez wysoko wykwalifikowanego specjalistę.

Shugrue podkreślił też, że w większości przypadków do przeprowadzenia skutecznego ataku niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie przez "napastnika" fizycznego dostępu do urządzenia lub skłonienie jego użytkownika do samodzielnego zainstalowania w telefonie odpowiedniej aplikacji (np. konia trojańskiego). "Najsłabszym ogniwem jest zawsze użytkownik" - tłumaczył przedstawiciel Nokii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200